| GabrielStefan a întrebat:

Salut, eu pe 5 octombrie plec in Turcia, dar pe 7 imi expira buletinul(fiind ziua mea) si eu ma intorc in tara pe 12. si am o intrebare...pot veni inapoi in tara cu buletinul asa expirat? La dus este valabil, dar la intors nu...Mentionez ca Turcia nu este in UE si am pasaport simplu temporar abia facut

Răspuns Câştigător
| Mondo a răspuns:

Da poti intra cu el expirat in tara doar daca tara de Rezidenta este Romania. Iti recomand ca atunci cand te intorci in tara primul lucru pe care il faci sa fie reinoirea actului de identitate. Stima.

| GabrielStefan explică (pentru Mondo):

Nu inteleg poti sa explici mai clar? Mersi.

| Mondo a răspuns (pentru GabrielStefan):

Atata timp cat este stabilit in Romania poti intra inapoi in tara cu actul de idenitate expirat. Daca esti stabilit in alta tara si vrei sa intri in Romania cu el expirat nu cred ca vei putea.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te duci cu pasaportul. Si poti sa-ti preschimbi cartea de identitate de pe acum si o primesti inainte de sfarsitul lunii septembrie.

| Mondo a răspuns:

Daca ti-am fost de ajutor o fundita te rog si eu.