| Denisam123 a întrebat:

Buna! Am o întrebare, am lucrat 1an si 8 luni si mi-am dat demisia. Iar dupa o luna jumate am ramas însărcinată. E posibil sa mai iau indemnizația?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca te referi la indemnizatia pentru cresterea copilului.
Cu datele respective s-ar putea sa indeplinesti, la limita, conditia de a fi obtinut venituri, dupa care sa platesti impozit, timp de cel putin 12 luni in ultimii 2 ani anteriori nasterii, totul depinde de data cand vei naste.
Pentru a fi sigura ar fi bine sa mai lucrezi 2-3 luni, de altfel ar fi bine sa lucrezi 6 luni, pentru a obtine si concediul si indemnizatia de maternitate (prenatal si postnatal).

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu ai cum sa iei indemnizatie odata ce nu mai erai angajata.

| Crackman a răspuns:

Nu