| Auslesse a întrebat:

Buna tuturor!
am si eu o intrebare.
Am lucrat 8 luni de zile,am fost angajata,iar angajatorul a platit pentru mine contributiile si toate celelalte taxe la stat.
acum,nu mai lucrez.
stiu ca indemnizatia de somaj se acorda dupa un an de munca,dar, eu daca am lucrat doar 8 luni, am auzit niste zvonuri cum ca e posibil ca eu sa platesc cele 4 luni care au mai ramas ca sa se faca un an.si dupa aceea pot sa primesc somaj.
acum va intreb pe voi,cei care stiti, e adevart sau e doar un simplu zvon?

p.s.doar cei care stiu despre ce e vorba!

Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

sad Deci nu o sa poti lua somaj sad

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din pacate nu se poate incheia contract de asigurare pentru somaj, pot incheia acest contract doar persoanele care realizeaza venituri, in conformitate cu prevederile L.76/2002 privind somajul.
S-a putut plati o perioada limitata din 2011, dar a fost numai pana la sfarsitul acelui an.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Deci trebuie in decursul a doi ani de zile sa ai cel putin un an de zile pe care le-ai lucrat cu contract. Chiar daca tu acum ai 8 luni, dar mai ai inca patru dintr-un loc de munca anterior, dar perioada sa nu depaseasca doi ani in urma, atunci poti sa te duci sa vorbesti ca sa vezi exact ce acte iti trebuiesc pentru somaj. Daca nu, nu poti cere aceasta indemnizatie.

| Auslesse explică (pentru MeConstantine):

Pai,la mine situatia se prezinta in felul urmator, am terminat liceul si dupa aia timp de 6 luni mi s-a acordat acea indemnizatie de somaj.imediat dupa asta, am gasit un loc de munca si m-am angajat. dupa cum am mai zis, am lucract 8 luni, mai exact din 1 mai 2012 pana pe 4 ianuarie 2013
si din cauza asta sunt nelamurita.

| MeConstantine a răspuns (pentru Auslesse):

sad Deci nu o sa poti lua somaj sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate, nu poti. Trebuie sa ai 12 luni lucrate din ultimele 24 (nu sunt necesare 12 fara intrerupere). Incearca sa iti gasesti un loc de munca in care sa prestezi macar 4 luni cu carte de munca (fie si pe minim pe economie), astfel vei putea depune actele pentru indemnizatia de somaj.

Imi pare rau pentru situatia ta si bafta in continuare.

| manolo a răspuns:

Sigur este asa cum au spus cei dinaintea mea.