| elenus23699 a întrebat:

Bună, am o întrebare! Cineva mi-a vândut un cont bancar, am depus pe el 1000€, și ulterior persoana respectivă și a recuperat contul cu bani în el! Dacă depun plângere ce se va întâmpla? Persoana respectivă pățește ceva?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar atat de naiv esti? Cum crezi ca se poate vinde/cumpara un cont bancar?
Este mai putin decat vanzarea pielii ursului din padure, ai fost inselat grosolan.
Daca nu-ti restituie suma depusa poti sa-i faci plangere penala pentru inselaciune, spune-i asta cand ii ceri restituirea.

| elenus23699 explică (pentru Ioandelasal):

Dacă depun plângere penală, persoana respectivă va păți ceva? Adică crezi ca poliția îi va face ceva? Fiind contul lui personal și nu al meu

| Ioandelasal a răspuns (pentru elenus23699):

Politia trebuie sa inceapa urmarirea penala, ca va fi condamnat sau nu depinde de instanta de judecata.
Sigur ca trebuie sa dovedesti ce ai afirmat in intrebare, altfel el poate spune ca i-ai datorat suma respectiva si ca nu este adevarat ca ti-ar fi vandut contul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adică ți a vândut contul bancar? Nu exista așa ceva...

| Xox0 a răspuns:

Mergi la politie cu toate spusele astea.