| Goldstar192923 a întrebat:

Buna, am o intrebare daca de exemplu tatal meu este primar in oras prin votul consiliului local as putea fi vice primar? Sau pot sa fiu vice primar daca sunt ruda cu primarul? Este o curiozitate a mea nu am planuri de viitor.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Poti,chiar daca sunteti rude de gadul I--- tocmai pentru motivul ca atat primarul cat si viceprimarul sunt ALESI, catagandu-si mandatul prin vot (nicidecum prin numire in functie!).

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, vice-primarul este sub primar, o functie mult mai mica cu scopul de a-l inclocuii si ajuta pe primar.

Primarul si viceprimarul sunt doua pozitii de munca, nu sunt grade de rudenii!
Nu, tu nu poti fii viceprimar daca esti ruda cu primarul.

Este ca la scoala, Directorul general al scolii si directorul adjunct al scolii. Sunt 2 functii valabile doar profesional.
Tu neputand sa fii director adjunct, daca tatal tau este director general, tu esti doar un simplu copil, fara titulatura.

| xerxes1 a răspuns:

Primarul nu fura destul?
Are nevoie de ajutor?