| Gio21 a întrebat:

Am o întrebare.
Eu am 17 ani și părinții mei sunt despărțiți, iar eu sunt pe numele tatălui meu. Aș vrea să merg în Irlanda la sora mea și îmi trebuie procuratura. Dar de ce acte am nevoie? Și dacă ar fi să merg singură pe cine pot face împuternicire?

Mulțumesc anticipat! big grin

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de declaratie notariala (nu procura si nici "procuratura") data de ambii parinti (impreuna sau separat) si de insotitor major. Daca mergi cu un parinte ai nevoie doar de declaratia notariala a celuilalt parinte.

| Gio21 explică (pentru Ioandelasal):

Ok. Mulțumesc. Nu știam exact cum îi spune. Și cu cine pot merge? De exemplu, am auzit că poți face pe o stewardesă? Sau cum îi spune big grin...se poate asa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gio21):

Insotitor maor poate fi si personalul de bord de pe avion, daca mergi cu avionul. Vezi ca unele companii aviatice percep o taxa pentru insotitor.