| GabyGamer a întrebat:

Buna!
Am o intrebare legată de procesul de divort. Daca intre cei doi părinți care divorteaza exista un minor de 17 anicare sunt criteriile dupa care judecătorul acorda custodia? (aici ma refer la custodia totala acordata unuia dintre parinti, in cazul in careunul dintre acestia isi doreste acest lucru)
Si daca se poate sa-mi spună cineva si care sunt pasii.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent se acorda custodia comuna, ambilor parinti si numai domiciliul minorului se stabileste la unul dintre parinti. Se poate acorda custodia numai unui parinte doar daca parintele celalalt este decazut din drepturile parintesti.
Pentru stabilirea domiciliului, daca ambii parinti o cer, se tine seama, in primul rand, de interesul minorului, respectiv solicitarea minorului (cu care parinte vrea sa stea) si care parinte are conditii mai bune pentru crestere si ingrijire.
Atat cererea privind custodia, cat si domiciliul, se udeca in cadrul procesului de divort sau intr-un proces separat, daca reclamantul sau paratul din divort nu au cerut aceasta.