| Anon1m086543 a întrebat:

Am o întrebare mai ciudata, dar nu vreau sa fac eu asta sau ceva, dar m-am contrazis cu cineva pe subiectul ăsta. Dacă un minor se sinucide, parintii acestuia intra la pușcărie, sau ce li se întâmplă. Și dacă acesta/aceasta are un iubit/iubita, sa zicem ca major, si ei s-au certat inainte de asta e luat la răspundere? Sa intre la pușcărie sau ceva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de situatie. Poate fi pedepsit penal doar cel care a determinat sau inlesnit sinuciderea, conform Codului penal, citez:
"ART.191.Determinarea sau înlesnirea sinuciderii
  (1) Fapta de a determina sau înlesni sinuciderea unei persoane, dacă  sinuciderea a avut loc, se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 7 ani.
  (2) Când fapta prevăzută în alin. (1) s-a săvârşit faţă de un minor cu vârsta cuprinsă între 13 şi 18 ani sau faţă de o persoană cu discernământ diminuat, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 10 ani.
  (3) Determinarea sau înlesnirea sinuciderii, săvârşită faţă de un minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani sau faţă de o persoană care nu a putut să-şi dea seama de consecinţele acţiunilor sau inacţiunilor sale ori nu putea să le controleze, dacă sinuciderea a avut loc, se pedepseşte cu închisoarea de la 10 la 20 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
  (4) Dacă actele de determinare sau înlesnire prevăzute în alin. (1)-(3) au fost urmate de o încercare de sinucidere, limitele speciale ale pedepsei se reduc la jumătate."

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Nu neaparat, doar cine determina sinuciderea altcuiva e pasibil de puscarie. Asta nu se refera la certuri in dragoste, ci la inlesnirea sinuciderii sau impingerea fortata catre sinucidere.