| Cosmin3468 a întrebat:

Salut,am luat o amendă acum 2 zile si am refuzat sa o semnez, nu vreau sa afle părinții mei,sunt minor,ce se întâmplă, voi primii un plic acasă ca am fost amendat? mi'o vor trimite la primărie? in cat timp trebuie sa o plătesc? va intra la impozit pe numele lu tata? aş putea sa o plătesc si eu la primărie? dacă sunt minor mi-ar putea face dosar penal? tata trebuie sa schimbe buletinul, va afla la poliție despre amenda?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea anterioara dar vad ca tot nu esti lamurit, asa ca hai s-o luam pe puncte:
1. Daca nu ti-a inmanat pe loc procesul verbal de contraventie atunci il vor trimite prin posta la domiciliu.
2.Conform OG 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 39^1
  (1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
  (2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore."
3.Amenzile se platesc la CEC Bank sau Trezoreria Statului, daca intra in Bugetul de Stat sau si la casieria primariei de domiciliu, daca sunt amenzi ce intra la bugetul local.
4.Pentru contraventii nu se face dosar penal, sunt fapte prevazute si pedepsite distinct, pentru a avea dosar penal trebuie sa fi savarsit o infractiune.
5.Amenda ta n-are nici o legatura cu impozitul tatalui, asa ca nu va intra pe impozitul lui.
6.Cartea de identitate (buletin nu se mai face de cca 20 de ani) se preschimba la SPCLEP, care nu are nici o legatura cu amenzile date de politie, asa ca nu va afla de acolo.
Daca esti intr-o localitate mica (comuna, oras mic) sau daca primesti amenda acasa este aproape sigur ca tatal tau va afla de ea, asa ca ar fi bine sa-i spui tu.

3 răspunsuri:
| Cosmin3468 explică:

În cât timp pot să o plătesc până va intra executarea silită?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cosmin3468):

Iarasi n-ai citit atent raspunsul, este vorba de 30 de zile.

| Cosmin3468 explică:

Încă ceva, în câte zile o să o trimită prin poştă?