| Cosmin3468 a întrebat:

Salut,am luat o amendă acum 2 zile si am refuzat sa o semnez, nu vreau sa afle părinții mei,sunt minor,ce se întâmplă, voi primii un plic acasă ca am fost amendat? mi'o vor trimite la primărie? in cat timp trebuie sa o plătesc? va intra la impozit pe numele lu tata? aş putea sa o plătesc si eu la primărie? dacă sunt minor mi-ar putea face dosar penal? tata trebuie să îsi facă buletinul cât de curând, va afla la poliție?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai primit procesul verbal de contraventie nu o vor mai trimite acasa, daca nu l-ai primit o vor trimite.
Amenda se poate plati la CEC Bank sau la Trezoreria Statului.
Daca nu platesti amenda aceasta va fi trimisa la compartimentul de impozite si taxe de la primarie si se va incerca executarea ta silita, nu va fi trecuta pe impozitele tatalui, nu el a fost amendat.
Daca nu se reuseste executarea silita, deoarece nu ai salariu, conturi in banci sau alte bunuri mobile executabile silit, se va sesiza instanta de judecata, pentru transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii, daca esti minor peste 16 ani poti fi pedepsit cu pana la 25 ore.