| DjSannan a întrebat:

Buna am o intrebare si as ruga sa raspunda doar cei ce cunosc,daca doi tineri un baiat si o fata vor sa se casatoreasca la starea civila dar unul are domiciliul in buletin in alt oras si celalalt in alt oras deci nu sunt din acelasi oras,se pot casatori? Daca da atunci ce trebuie facut, daca puteti sa imi spuneti pasii care trebuiesc parcursi.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se pot casatori, cu aprobarea primarului, la oricare primarie, conform Codului civil, citez:
"ART.279. Locul încheierii cãsãtoriei
(1)Cãsãtoria se celebreazã de cãtre ofiţerul de stare civilã, la sediul primãriei.
(2) Prin excepţie, cãsãtoria
se poate celebra, cu aprobarea primarului, de cãtre un ofiţer de stare civilã de la o altã primãrie decât cea în a cãrei razã teritorialã domiciliazã sau îşi au reşedinţa viitorii soţi, cu obligativitatea înştiinţãrii primãriei de domiciliu sau de reşedinţã a viitorilor soţi, în vederea publicãrii."

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Va trebuie doar actele de identitate, certificat medical ca nu suferiti de nu's ce boli (BTS), si ceva taxa achitata, vreo 20 RON, nu stiu exact. Si martorii, daca nu-i aduceti voi, din cate stiu eu pot sa semneze functionarii de la primarie ca martori, da' nu stiu sigur.

| Azµre a răspuns:

Sigur că da, doar că din câte știu trebuie la primăria unuia dintre cei doi, din buletin. De exemplu dacă tu ești din București, ea e din Vaslui trebuie să alegeți unde vă căsătoriți ori la București ori la Vaslui și pe deasupra vă trebuiesc martori.
În rest mai simplu poți întreba la primărie, nu ai ce pierde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza ca sinteti din localitati diferite. Ar fi culmea sa ne oblige sa ne luam sotii din aceeasi localitate!

| MrAnderson a răspuns:

Salut, din cate stiam eu, casatoria nu necesita un domiciliu stabil.

| tr3ig a răspuns:

Nu are nici o treaba localitatea cu casatoriawinking, singuru lucru care trebuie dupa facut, cand isi schimba fata domiciliul sotzul, sau socrul trebuie sa o ia in spatiu, atata tot. casa de piatrawinking