| umbra09 a întrebat:

Buna am o mare problema acum cateva zile un baiat s-a luat de fratele meu. M-am dus sa vorbesc cu el si a sarit sa ma loveasca. M-am aparat de 2a ori dupa i-am dat cu cheia ce am tinut-o in pumn una in cap. Dupa am incercat sa plec a venit maicasa m-a luat de mana si ma tinea de vorba ca tacsu sa ma ia prin spate. M-a luat prin spate de gat si m-a lovit cu pumnii si picioarele a venit smurdu l-a luat pe baiat si l-a internat 6-7 zile cu el in spital. Dupa aceea a mers si la medicul legist eu n-am fost nici internat nici in spital am zis ca vreau sa depun plangere la toti 3 masa tacsu si copilul, boul ala de politist o scris numa de tataso si nici nu a aratat foaia mamei sa vada ce a scris. Azi m-am dus la politie si mi-a zis ca risc dosar penal... daca nu ne impacam si aia vor bani sa isi retraga plangerea. Ce e de facut sa nu primesc dosar penal (si de o luna parca s-a schimbat si legea noului cod penal in mai rau ) mentionez ca am 16ani si ala 15 si are si handicap funda

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai martori poti sa depui si tu plangere impotriva parintilor victimei pentru lovire sau alte violente si apoi sa va impacati, fiecare isi va retrage plangerea.
Conform Codului penal actual, citez:
"ART.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
  (3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Tu, fiind minor, risti doar o masura educativa neprivativa de libertate, parintii victimei risca mai mult, asa ca este bine sa va intelegeti.

| umbra09 explică (pentru Ioandelasal):

Nu pot sa ajung la intelegere cu ei sunt tigani nai cu cine discuta ...intrebarea mea este ce sa fac sa nu primesc dosar penal

| Ioandelasal a răspuns (pentru umbra09):

Ti-am spus ce sa faci, fa-le si tu plangere penala sau intelege-te cu ei. Daca ti-au facut plangere penala vei avea dosar penal.

| Varsson a răspuns:

A fost auto-aparare si ai martor

| lascuiulian92 a răspuns:

Ramane doar sa cadeti la un acord. Tu ai lovit un copil handicapat, iar parintii lui au dat in tine iar tu fiind minor ii poti infunda mai rau. Eu zic sa vorbesti cu ei si sa cadeti la un acord.