| Necunoscutu92 a întrebat:

Buna, am o mica problemă, eu fac naveta la școală si vreau ca transportul sa imi fie decontat asa ca școală mi -a dat o hârtie sa o completez si sa o duc la sediul firmei de transport. Firma de transport nu a vrut sa ia foaia sa mi se deconteze transportul pe motiv ca nu există asa ceva. Ideea e ca pe hartie scrie legea si nici cu legea nu vor. Cum pot sa fac legal sa imi deconteze transportul care si asa e destul de scump?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Mai exista firme de transport rutier de stat?
Ce spune legea: cine deconteaza transportul? Citeste art.6 din HOTĂRÂRE GUVERNULUI nr. 435 din 28 mai 2020.
Eu iti recomand sa trimiti cereres si hartia la firma prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire. Sa iti pastrezi o copie.
Daca nu se conformeaza, singura cale este instanta de judecata, dar daca esti minor, acest lucru il pot face doar parintii.

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca crezi ca merita, iei un avocat si mergi cu el la ei, el va stii sa ii convinga, le va pune legea in fata, si e mai greu daca nu accepta, pentru ca stiu ca pot fi dati in judecata pentru asta.

| Unsfatbun a răspuns:

Motivul pentru care firma respectivă nu-ți decontează transportul este foarte simplu: firma este privată.
Nici acum 15 ani nu decontau niciun leu.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Unsfatbun):

Mai exista firme de transport rutier de stat?
Ce spune legea: cine deconteaza transportul? Citeste art.6 din HOTĂRÂRE GUVERNULUI nr. 435 din 28 mai 2020.
Eu iti recomand sa trimiti cereres si hartia la firma prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire. Sa iti pastrezi o copie.
Daca nu se conformeaza, singura cale este instanta de judecata, dar daca esti minor, acest lucru il pot face doar parintii.