| redrosegirl a întrebat:

Am o nelamurire si ma gandeam ca aici as putea gasi informatii utile care sa ma lamureasca.
Pe 20 mai am inceput sa lucrez la un supermarket pe raion preparate, am platit analizele desi l-a inceput mi s-a spus ca sunt suportate de angajator dar cand am intrebat de ce am platit eu analizele si nu ei mi-au spus ca au omis sa spuna asta. Mi s-a facut contract pe perioada determinata de 3 luni. Dar la jumatatea lunii iunie a avut loc o sedinta unde am fost informata ca voi fi mutata pe sala sau la un alt supermarket deoarece isi doreau o fata cu mai multa pregatire. Am fost de acord si mi-am continuat munca dar spre sfarsitul lunii, sefa de magazin m-a anuntat ca au gasit o noua fata iar contractul meu se va incheia cu data de 1 iulie. Nu mi-a venit sa cred. Am intrebat de ce iar motivele au fost neclare.
1. Nu ii place de mine si cum lucrez. De ce nu mi s-a spus asta in perioada de proba? 16-19 mai?
2. Sunt neingrijita. M-am simtit jignita si am intrebat-o de ce face aceasta afirmatie. Raspunsul : Nu te machiezi si intr-o zi aveai halatul botit.
3. Mi s-au pus in spate niste produse expirate lasate intentionat la vitrina de catre colega de tura. Desi sefele de tura stiau situatia au preferat sa taca. Stiau multe despre colega mea de tura cum ca lucreaza pe la spate daca nu ii convine de o noua angajata.
Mentionez ca nici nu era comunicativa si era foarte tupeista si orice greseala pe care o facea nu exista si facea ca greselile ei sa pice pe mine. Oare numai eu raspundeam de raion, produse si comenzi? Sefa de magazin o ridica in slavi.
Astea-s motivele pentru care am fost obligata sa demisionez daca nu acceptam eram concediata.
In fine, sa trec mai departe. Astazi mi-am primit banii ( jumatate din salariu, adica 600 de lei, banii de pe 15 -30 iun. ) si 21 de bonuri. Atunci cand mi-am dat demisia mi s-a spus ca voi primi si lichidarea dar nu am primit nimic. Mentionez ca acum 2 ani am mai lucrat la un supermarket, tot pe raion de preparate. La sfarsitul lunii am primit 600 de lei si 21 de bonuri. Am lucrat fix o luna dupa care mi-am dat demisia. Am fost sunata sa vin sa-mi actele si chitanta care facea dovada lichidarii, pe card mi s-a pus suma de 700 de lei, cu 100 de lei mai mult si mi s-a comunicat ca acei bani reprezinta lichidarea.
As vrea sa stiu de ce la acest supermarket nu am primit lichidarea si cand am intrebat despre asta mi s-a spus ca nu exista asa ceva si ca e ceva ce nu au auzit pana acum. Am preferat sa tac decat sa stau sa le explic si sa ma creada vreo ciudata. Vreau sa stiu sigur daca e normal ca nu am primit nimic desi am fost obligata sa imi dau demisia sau toata faza cum ca lichidarea e mai mare ca salariul cu 100 de lei nu e reala. Aunci de ce la cel supermaket am primit -o si la acesta nu desi mi s-a spus ca imi voi primi toate drepturile salariale.
Multumesc pentru atentie si astept raspunsuri cat mai utile si sfaturi care sa ma ajute ce sa fac in caz de nedreptate. Sa aveti o zi frumoasa!

P.S. Imi cer scuze pentru eventualele greseli de scriere.

35 răspunsuri:
| Liviu a răspuns (pentru redrosegirl):

Jignit da,lovit nu. Din ce sens,pentru ca iti spune clar si raspicat "Nu iti convine,pleci " si daca nu ai unde,si ai familie acasa, ce faci? pleci? Mai tu trebuie sa intelegi o data pentru tot deauna, nu ai studii, nu ai pila mare. Faci pe prostu, si taci pentru ca asta e situatia.Nu te ridici tu cu mot, si sa pui intrebari de ce colegu tau face mai putin ca tine si etc.Pentru ca te ZBOARA, si vine altu care nu pune intrebari.Tre sai ti intre bine in sub constient ca esti la munca de JOS nu ai studii si altu care are pila mare si deloc studii te freaca.Atunci stai cu mandria ta si rabzi de foame.Crede-ma,eu vorbesc din experienta 3 ani am stat acasa, din cauza ca aveam atitudinea ta.Ca ce? ca sa imi zica mie ala sa raman pste program? sau sa ma umilesc? Fiecare invatam din greseli

| redrosegirl explică (pentru Liviu):

Pai am studii, de ce sa ma frece unul care nu are? Sau care vezi draga doamne hai sa ne dam mari. Nu rabd de foame, am deja un alt job. Nu accept sa fiu jignita, nu au dreptul. Lasa, toti facem munca de jos, da' toti putem ajunge si sus muncind fara sa ne umilim. Trebuie sa ne autodepasim, prin jigniri si loviri nu ajungem decat sa devenim niste frustrati, invidiosi si sa ne plangem de mila. Asta e, plec decat sa stau undeva unde nu sunt placuta. Mi-am gasit job si fara pile, deci se poate.

| pufulescu a răspuns (pentru redrosegirl):

Nu mai pierde vremea certandu-te cu unii pe aici.
Asta e mentalitatea romanului, sa plece capul cat mai jos si sa se declare multumit ca " s-a descurcat ". Cine nu suporta mizeria morala din Romania, mizerie care depaseste orice altceva de pe planeta asta, pleaca pur si simplu in alta tara. Sa stii ca multi au plecat nu de foame ci fiindca pur si simplu innebuneau sa fie umiliti si luati peste picior de patronasi cu 8 clase sau analfabeti ajunsi sefi fiindca isi turnau colegii. Ce ti-am zis despre mizeria morala nu e exagerare, abuz si nedreptate exista peste tot in lume, eu am gasit asa ceva si in Germania... dar niciunde nu exista atata acceptare a acestei mizerii inclusiv din partea Statului si niciunde nu e ca in Romania, sa trebuiasca sa inghiti orice fara macar sa ai posibilitatea sa te razbuni.

| redrosegirl explică (pentru pufulescu):

Multumesc! In sfarsit cineva care ma intelege! big grin
Nu e normal sa ne lasam umiliti in fata nimanui. Imi oferi respect, iti ofer respect. De ce sa stau sa fiu umilita cand pot sa plec linistita si fericita si sa imi gasesc un alt loc de munca unde sa muncesc in armonie. Peste tot se intampla dar in Romania se pare ca e o moda se ne lasam calcati in picioare.
O noapte cat mai frumoasa :*

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Faptele sunt consumate, dar scriu si eu ca sa stie si altii, ca pe viitor sa nu o mai pateasca si ei!
Mereu cand se intampa asa ceva, sau asemanator, indiferent ca e vorba de locul de munca, institutii de stat de orice fel sau Politie, dupa ce scrieti pe hartie care e problema/ele pentru a depune unde trebuie, faceti imediat o copie xerox si cand o depuneti, cereti imediat si nr de inregistrare pe copia xerox! Ideal este sa activati inainte si functia de reportofon a telefonului, pentru ca s-ar putea sa primiti/auziti niste chestii ncredibile aprioric, si sa nu fiti crezuti ulterior, dar daca aveti inregistrarea live, "it`s pure gold" pentru ca poate fi Unica sansa cu care sa rezolvati problema!
De asemenea, daca vi se spune ceva dubios, sau sunteti refuzati, intrebati de ce, si care este Temeiul Legal al refuzului, sau a ceea ce nu vor sa faca, semneze, rezolve, dea curs, etc. Apoi, calm, intrebati numele aceluia, daca nu, sau si daca are ecuson, pentru ca sa fie indubitabil cine refuza solutionarea problemei - iar in cazul politistilor, intrebati si gradul si functia detinuta!
E preferabil sa nu aveti nevoie, dar asta e, la noi e plin de "binevoitori si competenti" ca si de oameni rai pur si simplu, din pacate!
Poate ne si spui cum ai rezolvat pana la urma!
De obicei, de ITM se cam tem, iar de faza cu produsele expirate, daca mergeai sa ceri o parere la OPC, poate puteai ramane acolo, cum ti-a raspuns cineva de tipa aia care a refuzat sa semneze demisia!
Daca dupa ce iti faceai treaba la vitrina, semnai cumva distinct cu un marker toate produsele si faceai poza cu telefonul, puteai avea dovada ca NU ti se poate imputa Tie acea neindeplinire a sarcinii de serviciu, sau, mai puteai si pandi colega aia rea, cand face nasoale si o pozai de la cativa metri ca dovada!
Foarte important! Sa aveti suficienta spatiu pe card/telefon pentru poze si inregistrare vocala salvatoare!
E valabil si pentru cand va opreste politia rutiera! Porniti imediat reportofonul/ inregistrarea vocala, ca sa fiti asigurati, ca multi dintre astia sunt foarte obraznici si tupeisti!
Deci, oriunde aveti o problema, depuneti si cereti numar de inregistrare pe copia xerox! Daca refuza, cereti sa vorbiti cu superiorul aceluia, si sa aveti inregistrarea audio pornita dinainte!
Cand e posibil, e ideal sa fiti insotiti - un martor mereu obliga la respect si retinere de la rele!