| florens21 a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Am lucrat pentru o firma de constructii si acum vreo 3 luni mi-am dat demisia si de atunci astept sa imi primesc lichidarea. Azi l-am sunat pe cel care se ocupa de firma si am primit un raspuns sec CE LICHIDARE MAI VREI, ITI DAU O PU** SI HAI SA IMI SUGI PU**.
Ce pot face pe cale legala sa imi recuperez bani sau macar acel nemernic care mi-au spus vorbele de mai sus sa plateasca pentru asta.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca mai ai salariu de incasat si nu rezolvi pe cale amiabila poti sa dai firma in judecata pentru plata salariului.
In primul rand sa depui o cerere scrisa la firma si sa te asiguri ca este inregistrata, o faci in 2 ex. si soliciti numar de inregistrare pe ex. tau. De asemenea o poti trimite prin posta, recomandata cu confirmare de primire.
Daca nu-ti raspund in cca 15 zile sau nu-ti dau banii atunci poti face o cerere de chemare in judecata a firmei.