| Rizer a întrebat:

Buna!
Am pe bunica mea care vrea sa-mi faca mie acte pe apartament! Toate bune
, dar bunicul meu a murit in urma cu 2 ani de zile, si este trecut si el pe acte, ar putea sa-mi lase mie apartamentul? Ea este batrana are 78 de ani si ar mai avea nepoti dar eu sunt mana dreapta a ei! Cu celelalte neamuri nu prea se intelege, trebuie neaparat sa semneze toti copii ei ca sa-mi faca acte, pentru ca eu nu prea sunt de acord! Altfel cum ar putea sa faca?
Ea a fost la notar si s-a interesat si i-aspus ca ii trebuie semnatura copiilor! Dar daca de ea nu are nimeni grija in afara de mine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imposibil, indiferent ce spui sau crezi tu. Dupa moartea bunicului trebuia facuta succesiunea si atunci aflati cine si cit are dreptul din mostenirea lui, inclusiv la cine si cum se imparte casa. Daca ati facut succesiunea stiti deja ce procent are bunica, daca nu, faceti, desi este tirziu ( veti plati taxe suplimentare ) si veti afla. Daca apartamentul se imparte la mai multi si bunica are doar " ceva " la suta din apartament, nu puteti face nimic. Nici dvs nici bunica.
Nu va ramine decit sa va intelegeti cu ceilalti proprietari ( eventual prin cedarea sau vinzarea parti lor spre dvs ) sau sa va multumiti doar cu partea bunicii si apoi dupa decesul ei sa vedeti cum impartiti proprietatea.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bunica poate sa-ti transfere dreptul de proprietate asupra cotei de 1/2 parte din apartament, cota ei proprie, eventual prin contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere. Pentru a putea sa-ti lase tot apartamentul ar trebui sa faca succesiunea dupa sotul sau, iar ceilalti mostenitori sa renunte in favoarea ei.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate face un testament pentru partea ei din casa (adica trei sferturi din casa - jumatatea ei plus jumatate din partea bunicului). Celalalt sfert se va imparti automat si obligatoriu intre toti urmasii, indiferene ce ar face bunica ta. Doar daca toti ceilalti semneaza la notariat ca renunta in favoarea ta, poti intra in posesia intregii proprietati.

| EUSIATIT a răspuns:

Dragalasul tia raspuns. asa este trebuie sa aiba semnaturile si celorlalti copii aibunicii respectiv matusile si unchii tai ] dar nu amina incepeti si face ti tot ce se poate face acum cit mai este bunica. ca apoi nu mai iei nimic tu daca moare chiar daca ai avut grija de ea.

| ikram a răspuns:

Ca sa poate sa iti lase tie apratamentul, va trebui mai intai sa faca mostenirea dupa bunicul tau. Si se imparte intre mostenitori.

Mostenitori sunt copii si sotia. Si bunicii tale intr-adevar, pentru ca sa poata sa iti lase tie partea bunicului din apartament (1/2) va trebui acordul copiilor deoarece si lor le revine a fractiune din acesti 1/2. Altceva nu prea ai ce face.

| baru a răspuns:

Nu are legatura toti copii la lasarea a bunici tale a mocteniri Bunica ta te duci cu ea la notar i-ti lasa mostenire numai tie partea ei de avere Din partea lui bunicu care a murit se imparte la urmasi inclusiv tie Pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti lasa partea ei de apartament, si partea bunicului tau se imparte intre ea si copii.deci tu beneficiezi de partea ei plus cota parte din cealalta jumatate. ceilalti vor si ei o parte din coliva dar fara sa-si asume responsabilitati. e o situatie naspa dar nu de nerezolvat.plateste-i oarecum fiindca asta vor.si la criza de acum ii adormi repede cu oarece.

Răspuns utilizator avertizat