| JojoGeorgi a întrebat:

As dori sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi. Adica ce as putea sa fac. Am 16 ani si obisnuiam sa fiu o fata distractiva, vesela in fiecare zii, cu prietenii. Parintii mei sunt despartiti, nu au fost casatoriti, deoarece erau tineri, cand am ajuns eu pe lume. Tatal meu nu e trecut in acte, eu locuiam cu mama, matusimea, bunicul care imi era tata si bunica. Mama mea, obisnuia sa plece in Spania, mai mult am fost crescuta de mutusa, bunicul si bunica. La bunica ii spun Mama si la bunicul ii spuneam Tati. Bunicul meu a murit cand eram la varsta de 10-11 ani. De atunci m-am schimbat total. Invatam putin, dar ramaneam cu multe. M-am dezvoltat mult prea repede, iar acum 3 ani, matusa a plecat in Italia, eram obisnuita sa stau cu ea, imi era ca o a doua mama. Maicamea a plecat anul trecut in Spania, din nou, iar eu am ramas doar cu bunica. Bunica avea barul ei, barul e un fel de traditie de familie. Functioneaza de multi ani, iar acuma a inceput sa mearga prost. Nu se prea mai fac bani. Eu acuma de doua luni, sunt in Spania la maicamea, si eu nu vreau sa stau aici, ea nu intelege ca nu vreau sa stau aici, simt ca ma forteaza, sa stau langa ea, si eu nu sunt obisnuita. Adica, nu stiu, dar daca vrea sa fiu langa ea, ar trebui sa ma lase putin mai libera, nu? De cand sunt aici, m-am schimbat total, nu sunt in fiecare zii vesela, cum eram acasa, imi e dor de prietenii mei, de bunica mea, matusa mea ar vrea sa ma ajute sa plec de aici, da nu are niciun drept, nu are ce sa faca, si eu simt ca imi cade cerul in cap. Nu imi place nici la scoala aici, nu imi plac traditiile, deocamdata nu prea vorbesc limba, o inteleg foarte bine, dar nu o pot vorbi. Mi-am facut cateva prietene la scoala, dar ma simt chiar aiurea. Parca nu as vrea sa imi fac prieteni aici. Va rog, ajutati-ma cu niste sfaturi, ce as putea sa fac, ca sa plec de aici. Tot timpul ma rog la Doamne Doamne, sa ma ajute, dar am impresia ca nimic nu merge. Eu vreau doar sa plec acasa, atata tot, si maicamea nu intelege. E genul de persoana, mai "crizata".

3 răspunsuri:
| simpluone a răspuns:

Pana acum am citit despre tine. Din punctul de vedere al mamei tale banuiesc, sa stai cu bunica este un risc pentru cresterea ta. Cand erau mai multe persoane care aveau grija de tine, erai mai supravegheata mai sigura! Nici o mama nu-si doreste raul copilului ei si daca ar considera ca vei avea o educatie mai buna in Romania si fara risk nu cred ca nu te-ar trimite inapoi. Deci ea considera ca vei avea un viitor mai bun daca vei ramane in Spania. Ceea ce inclin sa cred la fel. Probabil a venit vremea sa faci si tu un sacrificiu si sa incerci sa te adaptezi la noua lume. Nimeni nu spune ca este usor si lipsit de durere, insa din iubire pentru mama ta macar va trebui sa incerci asta. Si cine stie poate dupa un an dureros urmeaza unul luminos! Si vei invata sa fii iar tu cea vesela.

| andy332546 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa ii atragi atentia intr-un mod, dupa care sa o rogi sa discute cu tine pe tema asta, incearca sa-i explici ca locul tau nu e in Spania ci langa bunica ta, in Romania. iar daca te iubeste cu adevarat si te va intelege te va lasa sa vii din nou in Romania. dupa toata discutia poti folosi proverbul,, daca iubesti pe cineva, elibereaza-l``. sper ca te-am ajutat! mult succes! :*****

| alexnicco1998 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa vorbesti cu mama ta si sa-i spui ce te deranjeza. Poate o poti convinge, sa te lase sa te intorci in tara la bunica ta happy