| anonim_4396 a întrebat:

am o problema cu bunicul, el si bunica nu se mai inteleg si el vrea sa vanda apartamentul, a fost acasa cand nu erea nimeni si i-a furat actul de propietate, poate sa vand apartamentul fara semnatura bunici?
Numele de pe acte e al lui.
Tin sa mentionez ca apartamentul e cumparat in timpul casatoriei cu bani imprumutati de bunica de la cec

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Poate,dar si bunica poate sa se asigure ca acest lucru nu se va intampla fara acordul ei! Castiga cel care actioneaza mai repede!

Asadar, cat mai repede cu putinta(inainte ca bunicul sa reuseasca vanzarea aparamentului!), bunica trebuie sa ceara INSCRIEREA in CARTEA FUNCIARA A NOTARII MENTIUNII DE "BUN COMUN" a apartamentului. Odata efectuata notarea in cartea funciara a imobilului, bunicul NU va putea vinde apartamentul fara acordul si semnatura bunicii. La notarea respectivei mentiunii in cartea funciara se trece data si ora efectuarii operatiunii! --- de aceea este important ca bunica sa actioneze prompt si rapid.
Reglementarea legala a mentiunii notarii "calitatii de bun comun a unui imobil" este prevazuta la Art. 902, alin(2),pct 3 din Noul Cod Civil si la Art.344 din Noul Cod Civil.
Actele necesare pentru notarea comunitatii de bunuri :
* cerere tip( se gaseste la OCPI- cartea funciara)
* certificat de casatorie in copie legalizata( la un notar)
*declaratie de comunitate de bunuri data in forma autentica ( la un notar )
* dovada achitarii integrale a tarifului(chitanta) pentru operatiunea de inscriere a mentiunii.
Vezi, la pagina 10 din link, enumerarea actelor, tariful si codul operatiunii :http://www.ocpimm.ro/ocpi_web/formular/ACTE.pdf

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde pe numele cui este trecut apartamentul in Cartea Funciara.
Daca este trecut numai pe numele bunicului atunci poate sa-l vanda si fara bunica. In acest caz bunica va avea un drept de despagubire, aferent valorii cu care poate dovedi ca a participat la obtinerea apartamentului. Daca nu obtine de bunavoie despagubirea atunci il poate da in judecata pe bunic, daca poate dovedi participarea la obtinerea apartamentului.
Ma mira ca bunica ta nu a participat la cumparare, mai ales ca spui ca ea a dat banii pentru cumparare.
In orice caz ar fi bine ca bunica sa vorbeasca cu un avocat, daca bunicul vinde apartamentul.

| tril a răspuns:

Daca este cumparat in timpul casatoriei, amindoi sunt proprietari. Un notar nu va face tranzactia fara prezenta ambilor soti.
Totusi, bunica sa fie atenta, sa nu faca el un act fals de imputernicire sau alta magarie.