| Raul2802 a întrebat:

Salut.De ce acte am nevoie pentru a trece casa bunicilor pe numele meu? Menționez că doar bunicul mai trăiește,iar el dorește să îmi de-a mie casa pentru că eu merg zilnic la el, ii duc de mâncare și îl ajut cu ce mai are nevoie.El mai are încă doi copii insa vrea neapărat să îmi lase mie casa.Ar putea apărea probleme daca cei doi copii nu sunt de acord? Aștept sfaturi și idei, ofer funda

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Este nevoie de extract de carte funciara, din care reiese ca bunicul tau este (unicul) proprietar al casei.
Cu acel act, mergi cu bunicul la un notar, care va face actul (de donatie /vanzare /contract de intretinere) pe numele tau. Va avea nevoie si de o adeverinta de la finantele primariei despre plata la zi ale impozitelor aferente, precum si de actul de identitate personala.

Singura forma de act neatacabil de ceilalti mostenitori este contractul de vanzare-cumparare, eventual cu clauze suplimentare de obligatie: uzufruct viager (pentru bunicul) si obligatia de ingrijire (pentru tine).

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

De niciunul - bunicul tău va trebui să facă o donație pe numele tău.

| Felys a răspuns:

Mergi cu bunicul tau la notar cu actul de proprietate si va lamureste acolo.Totusi nu va putea sa ti-o dea tie toata pentru ca ceilalti copiii au mostenit partea bunicii cand a murit.Doar daca semneaza si ei a sunt de acord sa cedeze in favoarea ta va fi posibila aceasta donatie. Eventual tu poti sa ii despagubesti pe ei financiar daca sunt de acord, altfel nu merge

| Bula a răspuns (pentru Felys):

Daca casa este proprietatea exclusiva a bunicului (de exemplu prin mostenire sau cumparat inainte de casnicia cu bunica decedata), atunci bunicul poate dispune de ea FARA ca mostenitorii sa poata pretinde "partea bunicii (cine n-a fost proprietar).

| Anon31241212 a răspuns:

Tu nu ai nevoie.
Bunicul tau trebuie sa aiba act de proprietate, intabulare. El ti o va,, dona,, tie.