| DaniTiti1 a întrebat:

Bună, am permisul suspendat 60 zile dacă nu promovez testul se mărește perioada cu 30 zile adica 60+30 zile?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In caz de suspendare a dreptului de a conduce testul este obligatoriu doar in anumite cazuri, inclusiv cazul cand soliciti reducerea perioadei de suspendare.
Doar in cazurile respective, daca nu reusesti la test, perioada de suspendare se mareste cu 30 de zile, in cazul tau la 90 de zile.
Conform OUG nr.195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.106.(1)Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, după cum urmează:
a)când permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
b)când fapta a fost urmărită ca infracţiune contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice, iar procurorul a dispus clasarea ori renunţarea la urmărirea penală sau instanţa a dispus renunţarea la aplicarea pedepsei ori amânarea aplicării pedepsei;
c) când a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conform art. 104.
(2)Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie, în situaţiile prevăzute la alin. (1) lit. a) şi b), sau nu se prezintă la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării cunoaşterii regulilor de circulaţie."

| AlleXuSS a răspuns:

Salut da ca sa iti recuperezi permisul trebuie sa treci cu brio testul de redobandire are undeva la 15 intrebari parca!