Întrebare recomandată | Deea16Deutsa a întrebat:

am si eu nevoie de un sfat cum pot face o declaratie precum ca am fost amenintata cu cutitul de propriu tata si ca nu mi-a mai dat bani de 1luna si ceva. de cand am iesit din spital si daca nu rezolva ceva politia si voi ajunge sa il dau in juddecata voi putea face o cerere la judecator sa fie pusa in sala un detector de minciuni ca omul asta minte persoanele pe fata si cred ca imi va fi greu sa gastig procesul fara detector.

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spune varsta ta si daca mama ta locuieste impreuna cu voi si o sa-ti dau un raspuns concret.

| BiuL a răspuns:

In primul rand cati ani ai? Daca ai sub 18 ani nu poti da singur in judecata pe cineva, daca ai sub 14 e chiar mai complicat.
In rest, te duci la politie sau parchet si le spui despre ce vorba, vrei sa faci o plangere prealabila impotriva tatalui tau pentru amenintare. Si ce bani? E obligat sa iti dea banii, pensi alimentara? Daca nu a platit-o pe aia a comis infractiunea de abandon de familie, depui tu sau mai bine mama ta plangere si pentru aia.

| CrazyTeenager a răspuns:

Nu este obligat de lege sa iti dea vreun ban, cat despre amenintarea cu cutitul, ia legatura cu un agent de politie.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Deea,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La prtectia copilului direct!

| davidtm a răspuns:

Daca o sa faci asta o sa ti para rau de asta. unii si ar dorii sa aiba parinti ..si tu vrei sa i dai in judecata.
poate l ai enervat..cu ceva..are cumva datorii? poate si din cauza asta.

| BuGz a răspuns:

Pai nu trebuie ca noi sa iti spunem pentru ca noi nu stim exact ce s-a intamplat acolo
urmeaza pasii :
1. mergi la politie
2. dai o declaratie / o plangere ( pantru tatal tau )
3. v-ati fi banuiesc programati la tribunal dar ma intai vor veni sa ia amprenete de prin casa ( chesti deale sticletilor )
4. daca se dovendeste ca a fost adevarat el va fi banuiesc arestat prima data 24 ore iar apoi pedeapsa va fi pentru [TENTATIVA DE OMOR AM INTELES ] circs 20 ani

| liliacALB a răspuns:

Pai scrie efectiv cum s-a intamplat, foarte concis, foarte corect, foarte complet, intr-un stil cat mai oficial. Poti face mai intai declaratia pe ciorna.

| wj a răspuns:

Cu cine puteţi discuta?
Unde puteţi merge pentru sprijin şi sfaturi dacă sunteţi implicată într-o relaţie violentă?
Dacă aţi fost victima unei violenţe este bine să ştiţi că există anumite organizaţii care vă pot acorda sprijin.
Refugiile oferă protecţia în caz de urgenţă şi adăpost temporar, sfaturi, informaţii şi o serie de alte servicii pentru femeile şi copii care fug de violenţă.
Serviciile sunt confidenţiale şi complet gratuite.

Poliţia
Violenţa domestică reprezintă un domeniu care este considerat de poliţie ca fiind o problemă foarte gravă.
La poliţie veţi găsi atât înţelegere cât şi ajutor şi sfaturi practice.
Puteţi cere să vorbiţi cu o femeie poliţist şi dacă doriţi vi se poate acorda ajutor pentru a merge la o unitate sanitară sau la un loc de refugiu.

Incearca sa eviti conflictele si sa te adresezi protectiei copilului, pentru astfel de cazuri tatal poate fi decazut din drepturi. Bani nu este obligat sa iti deie, ci sa iti asigure un trai decent pana la varsta majoratului. take care

| alexandruth a răspuns:

Fa si tu o declaratie la politie. Nu ar trebui sa se comporte asa... Asta ar fi cea mai buna solutie... happy

| AaNdYy a răspuns:

Nu mi se pare normal sa fii amenintata de propriul tata.
Te poti duce la politie si spui exact ce s-a intamplat, si datele care iti sunt cerute de ei.

BAFTA happy

| s3v3n7 a răspuns:

Asta ii grav daca pe fica lui o ameninta cu cutitul. Ar fi bine sa explici politiei tot ce se intampla daca te si loveste du-te la medic legist si ia-ti analizele si punele ca probe impotriva lui.El risca dosar penal, chiar interdictia de a se mai apropia de tine la X metri.
Sper sa rezolvi aceasta problema pe cale amiabila.

| FyTzE a răspuns:

Suna la telefonul copilului (daca nu ai implinit 18 ani) nr telefon : 116 111 sincer imi pare rau pentru situatia in care esti!

Răspuns utilizator avertizat
| fazalunga a răspuns:

Te duci la politia si scrii exact ce s-a intamplat. asta e declaratia

| Flory1999 a răspuns:

Poti sa te duci la protectia copilului happy

| Piitica a răspuns:

Depinde de varsta pe care o ai mergi la protectia copilului sau la politie si spui totul asa cum s-a intamplat.

| Sabo94 a răspuns:

Te poti adresa Politie Romane. Acolo vei da o declaratie unde vei spune cum s-au petrecut faptele. Nu o sa fie supus detectorul de minciuni. acel test este foarte scump si nu cred ca il vei putea plati. Dar vei castiga 100%. Funda?

| PACC a răspuns:

O sa castigi cu siguranta daca ai dreptate.

| Hedon a răspuns:

Este simplu te duci la politie dai declaratie dupa acea il dai in judecata si i se poate demonstra ca minte dupa ritmul batailor inimi stiu ca bunicu a fost politist si ca sa castigi procesul trebuie sa prezinti niste probe concrete si sa ai incredere in avocat cam atat

| OanaMeow a răspuns:

Du-te la protecţia copilului sau la poliţie.
Pa, pa.

| CPV a răspuns:

Mergi la politie si acolo sigur o sa te intrebe cineva ce cauti, si tu spui ca vrei sa faci o plangere. Cineva o sa te indrume. Ai grija sa scrii totul corect fara alte inflorituri ca s-ar putea sa iesi si tu vinovat. Bafta!