| larisastefania a întrebat:

Buna,am si eu o intrebare.
Am intarziat cu plata la 2 facturi de curent la Cez.
Au trecut de data scadenta, dar le-am platit inainte de 15 octombrie si pe 16 octombrie am primit aviz de deconectare,pentru restantele la facturi.
Mi-a spus sa le trimit o dovada de plata pentru evitarea deconectarii.
Le-am trimis email cu dovada platii restantelor.
Mi-au raspuns ca au receptionat mesajul meu si ca suma a fost descarcata în contul meu de client.
Acum intreb si eu,oare mai sunt in pericol de deconectare,daca eu am platit si restante si factura curenta si le-am si trimis dovada platii?
Va rog, raspundeti!
Sunt speriata.
Dau funda, cui imi raspunde repede!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai platit si ti-au confirmat plata atunci nu mai poti fi deconectata legal si sigur n-o sa fii deconectata.

| larisastefania explică (pentru Ioandelasal):

Acesta a fost raspunsul, cand le-am trimis prin email dovada de plata si mi-a fost receptionat email-ul :

Ca urmare a solicitarii dumneavoastra, inregistrata la CEZ Vanzare cu numarul, va comunicam faptul ca plata efectuata in valoare de 62 lei in data de 13.10. 2020, a fost descarcata in contul dumneavoastra pentru codul de client.

Soldul la data prezentei corespondente pentru codul de client este debitor (de achitat) in valoare de 9.24 lei.

In speranta ca am reusit sa raspundem solicitarii dumneavoastra, incheiem prin a va asigura de deplina noastra consideratie.
Si dupa ce am primit asta, la o zi, doua, am primit factura curenta de 9, 25.
Am platit-o si pe aceasta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru larisastefania):

Este in regula, nu mai trebuie sa-ti faci probleme, totul este sa platesti la timp pe viitor.

| larisastefania explică (pentru Ioandelasal):

Inseamna,ca nu voi mai fi deconectata?
Multumesc de ajutor!

| Ioandelasal a răspuns (pentru larisastefania):

Pentru a treia oara iti spun ca nu vei fi deconectata.

5 răspunsuri:
| Balalau95 a răspuns:

Ioandelasal a răspuns corect
din pacate, bun venit in RRRRominica (ROMInica adica, patria romilor) unde birocratia e o imbecilitate PESTE TOT
e posibil ca departamentul care se ocupa de, deconectari sa nu fi primit notificarile ca tu ai platit si sa te deconecteze oricum

vad ca deja ai dat funda cuiva care nu ti-a raspuns la obiect ci doar te-a incurajat, cu toate ca intrebarea ta suna ca ceva de genul "e posibil", raspunsul e EVIDENT este ca DA, E POSIBIL (si sper ca am dovedit mai sus)

chiar daca dupa aia poti sa le-o tragi cu procese penale pentru ABUZ si... mai ales (sper ca ai un avocat bun) oprirea serviciilor ESENTIALE (DA, ELECTRICITATEA ESTE ***ABSOLUT*** ESENTIALA)