| lucyaneya a întrebat:

Buna,
am si eu o intrebare :daca apar cu numele i C.f ca -intabulare,drept proprietate dobandit prin conventie, cota actuala 1/1 atat eu cat si sotul.pot sa imi fac buletin fara semnatura soacrei care apare cu uzufruct viager?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate sa obtii cartea de identitate fara soacra, prin contract ai obtinut dreptul de proprietate (esti si tu proprietara ca si sotul tau) asupra imobilului (locuinta si terenul aferent) iar soacra are numai un drept de folosinta pana la deces.
Vei duce la serviciul de evidenta contractul in original si o copie a contractului, dupa ce verifica originalul iti va fi restituit.