| Stefan_Dragos_1996 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare,

Prietena mea are un copil cu fostul ei prieten, acum mama prietenei mele vrea sa il dea in judecata pe tatal copilului ca sa il treaca pe numele ei, vreau sa va intreb daca relatia mea cu ea poate afecta decizia curtii, si copilul sa treaca in custodia lui.

Tin sa mentionez ca prietena mea este inca minora si depinde de parinti, iar dovezi impotriva tatalui sunt destule.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este o problema, desi s-ar putea sa afecteze putin.
De altfel, in prezent, custodia minorului este comuna si doar domiciliul se stabileste la un parinte, chiar in caz de divort.
In cererea de chemare in judecata, pe langa capatul de cerere privind schimbarea numelui, prietena ta sa solicite si stabilirea domiciliului la ea si pensie de intretinere pentru minor.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul in care ambii parinti, cer Instantei de Judecata, minorul, spre crestere si educare, se face ancheta sociala, pentru a se vedea conditiile de trai, al ambilor parinti, precum si veniturile ce pot ajuta la cresterea acelui copil. Depinde cu cine, a inceput ea, o relatie, intrucat daca e vorba de o persoana minora, fara loc de munca, dovedita ca ar consuma alcool, ai poate afecta imaginea. Consider ca ambii parinti trebuia sa-si ia avocat, sa se sfatuiasca cu acestia si ca Instanta decide la cine este bine sa creasca copilu, ori poate sa fie dat spre plasament la o asistenta matrnala pofesionista.