| teiube a întrebat:

Buna am si eu o nelamurire x vrea sa dea in judecata o persoana care a acuzat-o ca aceasta avea relatii cu barba-su inca din timpul casatoriei cum prebuie sa faca si unde se incadreaza stiu ca e la civil dar obiectul judecatii care va fi calomnie, acuzatii false sau cum si unde merge la tribunalul Bucuresti sau la cel de care apartine? de exemplu la sector 2 p.s nu e de gluma poate imi raspunde un avocat dau funda si multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi un litigiu civil pentru raspundere delictuala - afectarea dreptului la proprie imagine - si actiunea trebuie introdusa la judecatoria sectorului in care locuieste paratul.