| melynte a întrebat:

Am fost acuzat de furt,dosarul inca se cerceteaza, daca se dovedeste ca eu nu am furat acel bun pot sa dau persoana care ma acuzat in judecata pentru calomnie? ce pedeapsa ar putea primi?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Calomnia nu mai exista in Codul penal din 2006.
In schimb poti face plangere penala pentru denuntare calomnioasa (art.259 Cod penal), citez:
"Art. 259. - Denuntarea calomnioasa
Învinuirea mincinoasa facuta prin denunt sau plângere, cu privire la savârsirea unei infractiuni de catre o anume persoana, se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
Producerea ori ticluirea de probe mincinoase, în sprijinul unei învinuiri nedrepte, se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.
Daca cel care a savârsit fapta declara mai înainte de punerea în miscare a actiunii penale fata de persoana în contra careia s-a facut denuntul sau plângerea, ori împotriva careia s-au produs probele, ca denuntul, plângerea sau probele sunt mincinoase, pedeapsa se reduce potrivit art.76." Numai bine!

| BiuL a răspuns:

Nu il dai in judecata pentru calomnis, il dai in judecata pentru denunt calomnios.
Se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Nu o poti da, dar poti face o plingere, penala chiar, pentru ca ai fost acuzat, denuntat, pentru o fapta pe care nu ai savirsit-o.Numai bine.