| AliceAliceAliceAlice28 a întrebat:

Am si eu o nelumurire! Daca eu vreau sa devin avocata,nu procuroare, nu judecatoare mai trebuie sa dau acel examen imn de magistratura? eu stiam ca doar cei care doresc sa se faca procurori sau judecatori sustin acest examen! funda

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cei care vor sa devina avocati nu dac INM, doar procurorii si judecatorii.
Aspirantii la avocatura dau examen pentru intrarea in barou, ca avocati stagiari, apoi trebuie sa faca stagiul de 2 ani si sa sutina examenul de definitivat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
untladrept.wordpress.com/2011/08/10/10-pasi-pentru-a-deveni-avocat-notar-judecator-si-cei-mai-vrei-tu/
Te pup!

| AceAl3 a răspuns:

Imm-ul il dai in momentul il care ai primit diploma de la facultate si vrei sa te faci judecator, Imm-ul e doar pentru judecatori pentru avocatura nu ai nevoie, stiu pentru ca mama e judecatorwinking :* funda? :*