| dragos_abc a întrebat:

Buna!
Am un chirias care a inceput sa fie cam nesimtit. Lasand asta la o parte a inceput sa fie violent de fata cu copilul meu. Nu copilul meu a fost victima, ci doar a fost martorul violentei lui. As vrea sa scap de el, dar am contract cu el pana in aprilie. Cum sa fac, ce sa fac sa scap de el cat mai repede?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa-l lamuresti sa plece de bunavoie. Daca refuza va trebui sa te adresezi instantei de judecata care sa dispuna rezilierea contractului si evacuarea chiriasului. Pentru aceasta trebuie sa ai probe in sensul celor aratate in intrebare.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 1.830.Rezilierea contractului
(1)În cazul în care, fără justificare, una dintre părţile contractului de închiriere nu îşi execută obligaţiile născute din acest contract, cealaltă parte are dreptul la rezilierea contractului.
(2)De asemenea, locatorul poate cere instanţei rezilierea contractului de închiriere şi în cazul în care chiriaşul, membrii familiei sale sau alte persoane cărora acesta din urmă le-a îngăduit, în orice mod, folosirea, deţinerea sau accesul în locuinţă fie au un comportament care face imposibilă convieţuirea cu celelalte persoane care locuiesc în acelaşi imobil sau în imobile aflate în vecinătate, fie împiedică folosirea normală a locuinţei sau a părţilor comune."

| anonimg a răspuns:

Inteleg ca tu i-ai inchiriat doar o camera.
Trebuie sa il dai afara in mod instant. Daca nu vrea sa plece, chemi politia. Violenta nu trebuie acceptata sub nici o forma.
Si nici o promisiune nu va schimba caracterul unui om.
Deci daca il lasi si in noaptea aceasta sa stea cu tine, tu vei fi singur raspunzator. Mai bine sa ramai cu pagube financiare decat cu psihice sau fizice.

| Donsavas a răspuns:

Dacă e violent, chemi poliția imediat. Nu accepti asa ceva. Va pleca de buna voie la un moment dat