| Stancescu14 a întrebat:

Am un copil minor cu grad de handicap accentuat și vreau să știu dacă beneficiază de scutire de impozit pe apartament sau reprezentantul al minorului încadrat în grad de handicap accentuat beneficiază de scutire de impozit pe apartament și ce alte drepturi beneficiază minorul?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Legea nr. 111/2018 Persoanele care supravegheaza, au in ingrijire sau in intretinere persoane cu handicap grav sau accentuat, vor fi scutite de la plata impozitului pe cladirea folosita ca domiciliu. In plus, legea precizeaza ca scutirea se acorda pe perioada in care se exercita aceasta ingrijire.
De asemenea, legea pastreaza scutirea pentru impozitul la bugetul local pentru mijloacele de transportaflate in proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat si a persoanelor incadrate in gradul I de invaliditate si extinde aceasta scutire pentru persoanele care au in ingrijire, supraveghere si intretinere persoane cu handicap grav sau accentuat si persoane incadrate in gradul I de invaliditate, pentru un singur mijloc de transport, la alegerea contribuabilului.
Mai citeste si aici: http://bit.ly/2DZVNHN