| TasieSimona a întrebat:

Unde trebuie sa ma adresez pentru a fi scutita de la plata impozitului pe casa. Mentionez ca am grad accentuat de handicap si beneficiez de aceasta scutire doar ca cei de la primarie sunt foarte reticienti in a da detalii.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Orice primarie are un birou de taxe si impozite locale --- faci o cerere in care specifici ca soliciti scutirea de la plata impozitului pe cladire si teren in baza art.26, litera b din Legea nr.448/ 2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap(http://legeaz.net/......handicap), anexezi, in copie, certificatul care atesta gradul de handicap accentuat.

P.S pentru a beneficia de aceasta scutire fiscala este important ca sa figurezi in actul de proprietate al casei. Poti lectura Legea in intregime de aici : http://legeaz.net/legea-448-2006/

| TasieSimona explică (pentru alessia5158):

Multumesc frumos

| alessia5158 a răspuns (pentru TasieSimona):

Cu placere!

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Adreseaza-te primarului. Daca nu-ti raspunde in 30 zile te poti adresa Ministerului Administratiei si Internelor si Asociatiei pentru drepturile consumatorului. Mai sunt asociatii sau fundatii pentru apararea drepturilor persoanelor cu dizabilitati sau drepturilor omului. Cauta pe net.