| Manea1 a întrebat:

Buna, anul trecut am avut scandal cu părinții fetei, ea are 17 ani, avem un băiețel de 3 luni acum.
Fata anul trecut a stat la plasament 7 zile, dupa a scos-o bunica si dupa a fugit inapoi, a fost o anchetă la mine acasă, o doamna asistenta si viceprimarul. Au văzut că fata este bine si au spus că e ok totul, acum eu am 21 de ani, as putea sa am probleme, adica sa ia copilul si pe soția mea ca nu suntem căsătoriți inca?
Cu părinții nu mai are probleme si nici nu comunica cu ei.
Băiețelul de 3 luni nu am putut să-i fac certificat din cauza ca mama are acte expirate si nu am cum, am vorbit si la avocat și peste tot, dar degeaba.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1. Daca este in regula si parintii fetei nu sunt interesati de ea atunci n-o s-o ia nimeni si nici copilul.
2. Poate sa obtina carte de identitate, cu domiciliul la tine. Pentru aceasta are nevoie doar de certificatul de nastere si parintele care este proprietarul locuintei sa mearga cu ea ca sa semneze de luarea in spatiu.
Dupa aceea se va emite si certificatul de nastere a copilului, in care vei fi trecut ca tata.
3.Va puteti si casatori acum, cu acordul parintilor fetei si incuviintarea instantei de tutela.
Ca sa nu va complicati puteti si astepta pana fata va implini 18 ani.

| Manea1 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos doar Dgaspc stie asta si diferența dintre mine si e de 4 ani o iubesc si fac totul pentru ea si pentru copil doar ca mi-a fost frica sa nu se sesizeze DGASPC la procuratura pentru ca atunci avea 16 ani și a fost acordul ei doar nu e vorba de căsătorie eu as vrea sa ma căsătoresc doar părinți nu i mai intereseaza si eu sunt om care imi place famelia si viata frumoasa

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu o să ai probleme.

Răspuns utilizator avertizat
| Alex1322 a răspuns:

Daca iubesti cu adevarat te casatoresti. Asta spune Dumnezeu.