| MariaCristina100 a întrebat:

As dori ca pe viitor sa devin un procuror,e o meseriedin care se castiga bine,iar legislatia chiar ma intereseaza,dar am si spirit artistic, m-ar atrage si meseria de design interior sau sa fac picturi, sculpturi etc.
Stiu ca pentru a doua varianta am nevoie de „Liceul de Arte ", dar pentru a fi procuror, de ce studii as avea nevoie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a ajunge procuror ai nevoie de liceu, cu diploma de bacalaureat, facultate de drept, cu diploma de licenta, absolvirea Institutului National al Magistraturi, un stagiu de 1 an si reusita la examenul de capacitate.
Detalii gasesti in L.303/2004, privind statutul judecatorilor si procurorilor.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Are dreptate Ioandela sal si unde mai pui ca procuror ai bani frumosi din salariu. Designer poti sa mori de foame.

| KodrutZ a răspuns (pentru Salontanul):

Hahaha, daca esti designer si nu esti cretin, sigur nu mori de foame. Ca procuror, poti s-a cam mori din multe alte motive.

| Salontanul a răspuns (pentru KodrutZ):

"Daca". Dar daca nu? Procuror este sigur. Faci facultatea de drept si inca un an de curs si esti boier. N-am auzit de procurori morti de foame la salarii de 4000-9000 lei. Poate mor ca nu stiu ce sa mai faca cu banii.

| KodrutZ a răspuns (pentru Salontanul):

Cum ziceam... multi dintre ei traiesc in alta lume. 4-9000 RON reprezinta bani de guma de mestecat pentru ei. Nu de alta, dar uita-te ce masini conduc mai toti. Asta daca nu au soferi. Masini de cel putin 5 ori mai scumpe decat toti cunoscutii mei cu salarii de 1-2-3000 EUR (din Romania, sa nu existe dubii)...
P.S. Cum ziceam, locurile nu sunt nelimitate. O faci sa para super lejer in genul faci facultatea, inca un an, si gata, esti jupin.

| Salontanul a răspuns (pentru KodrutZ):

Da. Este lejer. Cand am dat eu examen am fost 12 pe loc. Bine, la alta facultate dar am dat din 4 materii si cu raspunsuri complexe. Acum dai pe raspunsuri grila si ala-i greu?! Anul asta la Bucuresti la drept au fost 4, 21 pe loc. Sa nu mai spun ca in liceu n-am avut note cum au tinerii acum. Am avut si 10 si 3. Astia au numai note de 8, 9 si 10. Daca ia unul 7 e tragedie dar scriu " miau" cum face pisica in loc de "mi-au".

| MariaCristina100 explică:

Multumesc din sulfet ca mi-ai spus!

| KodrutZ a răspuns (pentru MariaCristina100):

Si a mai uitat sa iti spuna ca ai nevoie de FOARTE MULTA RABDARE si AMBITIE. A, si sa accepti posibilitatea de a te dezumaniza. Cel putin la cum e acum sistemul, majoritatea procurorilor se cred niste dumnezei si traiesc intr-o alta lume. A, si sa nu uitam ca atunci cand e vorba sa se dea examene/admiteri/alocari de posturi, majoritatea sunt deja "cu dedicatie" si revenim la ce ziceam mai sus - foarte multa rabdare si ambitie. Legat de posturile cu dedicatie nu vorbesc din auzite direct, ci stiu personal cazuri care s-au chinuit o gramada (fara pile) pana au intrat in sistem.