| anonim_4396 a întrebat:

Aș dori să știu dacă pot să depun plângere la poliție și să o dau în judecată pe profesoara mea. Situația este următoarea: mama iubitului meu e profesoară și dânsa, dar la un alt liceu. Acolo mai predă și profesoara mea de Română și sunt prietene foarte, foarte bune. Mama iubitului meu nu mă place și mă vorbește foarte urât și pe mine, dar și pe ai mei, în special de mama, care este decedată. Se comportă ca o jigodie. Mă bârfește peste tot, dar mie în față nu are curaj să-mi spună și mă evită dacă ne întâlnim. Am aflat că a pus-o pe profesoara de Română să se uite în catalog la note, la absențe și la medii și să-i dea ei raportul. Profesoara i-a zis că am note foarte bune și nu sunt o fată care să facă probleme, iar mama iubitului meu a început să-i spună chestii legate de părinții mei, să îi arate poze cu diferite persoane din familia mea și să-i spună că X a fost așa, că Y a făcut aia, vorbea doar urât despre familia mea și nu are motive întemeiate. De exemplu, vorbea despre bunicul meu că a început să bea după ce a murit mama mea. E adevărat, îl afectează foarte mult pentru că s-a întâmplat recent și în băutură și-a găsit alinare, dar nu face nebunii să îl aducă lumea beat acasă sau mai știu eu ce. Bea și plânge sau merge la mormânt și bea acolo și plânge. Tatăl mamei iubitului meu a ajuns un alcoolic și un curvar după ce a murit mama ei și asta chiar dânsa mi-a zis-o și eu nu am judecat-o sau am catalogat-o nu știu cum. În fine, mai sunt multe altele și nu are rost să le înșir pe toate aici. Întrebarea mea este: aș putea să depun plângere la poliție și să-i dau în judecată pe părinții lui și pe profesoară pentru că a făcut ce a făcut? Pe ei pot să-i dau în judecată pentru denigrare și multe altele am citit. Dovezi am doar din mesajele pe care mama lui le avea cu iubitul meu, iar el mă lasă să le văd, deci nu e fără consimțământul lui. Și mai am poze cu conversația dânsei cu profesoara și cum mă facea în ultimul hal. Vor fi dificultăți dacă tatăl iubitului meu e polițist, iar iubitul meu la fel? Să influențeze cu ceva procesul? Iar împotriva profesoarei pot depune ceva plângere? Mie nu mi se pare normal ceea ce a făcut. Iar acum că am și dovezi cu faza cu profesoara chiar vreau să-i ard pe nenorociți.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai de ce sa faci plangere la politie, insulta si calomnia nu mai sunt infractiuni.
Ai putea s-o dai in judecata, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale, pentru afectarea dreptului la demnitate dar nu cred ca ai vreo sansa de castig, din ce spui nu de tine, in principal, a vorbit rau ci de bunicul tau sau de altii din familie. Pentru aceasta o pot da in judecata doar cei afectati.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti imaginezi ca, imediat dupa ce depui plangerea impotriva profesoarei aleia, iubitul tau te va parasii in secunda doi, nu?
Mai ales ca-s atat tata cat si fiu in Politie, nu-si doresc procese penale, cazuri de violenta si scandal, ca le tarai numele in mocirla si dupa ce incepi acest scandal, ia-ti adio de la iubit pe veci!
In orice caz, asta nu-i denigrare, ca nu7 te-a facut de ras public si nu a publicat nicaieri despre tine sau familia ta, astea sunt doar barfe de cartier si atat.
Cu cat te agiti mai mult si incerci sa convingi de contarriu, cu atat mai mult lume ava pune la indoiala sinceritatea ta si se vor intreba de ce te agiti atat, daca tot nu-i adevarat.
Evident ca te va afecta direct si pe viitor, ca asemenea acte scot la iveala multe lucruri urate. Prietenii toti te vor evita, iubitii de asemenea, nimeni nu-si doreste sa aiba o mahalagoiaca ica prietena sau iubita.

| anonimg a răspuns:

În toate aceste lucruri iubitul tau este de vina. El trebuie să aleagă între tine și mama lui. Trebuie să renunțe la una din voi două; mai ales că el îți face rău aratandu-ti acele mesaje. El este doar un copil pentru că se comportă că atare.
De asemenea, tu trebuie să alegi între a trăi împăcată cu Dumnezeu sau a trăi în păcat cu iubitul tău. Pentru că nu poți să trăiești cum vrei și în același timp Dumnezeu să binecuvânteze relația voastră. Tu trebuie să știi ce lucruri din viața ta Îl împiedică pe Dumnezeu să te binecuvânteze. Dar atunci când te vei teme de El, chiar și dușmanii îți vor deveni prieteni.

| Holiday a răspuns:

Fii serioasa, nu ai nici o baza de a da in judecata pe cineva. Nu te place, pe tine sau familia ta, asta e situatia.

"Profesoara i-a zis că am note foarte bune și nu sunt o fată care să facă probleme..."
"Iar împotriva profesoarei pot depune ceva plângere? Mie nu mi se pare normal ceea ce a făcut."

Probabil ca trebuia sa spuna ca esti o nemernica pentru a fi tu multumita.laughing
Ce dracu a facut, te-a vorbit de bine?! Tu judeci ce scrii?!

"De exemplu, vorbea despre bunicul meu că a început să bea după ce a murit mama mea."
"E adevărat, îl afectează foarte mult pentru că s-a întâmplat recent și în băutură și-a găsit alinare..."

Daca are dreptate, ce dracului ai sa-i reprosezi, sau pe ce baza sa faci vreo plangere?!laughing

Obiectiv vorbind, cred ca problema e la tine...

| bbnnmm a răspuns (pentru Holiday):

"Tu judeci ce scrii?" Eu am menționat că nu am o problemă cu spusele profesoarei, eu am o problemă cu acțiunea profesoarei. Nu mi se pare normal să-i dea raportul mamei iubitul meu în legătură cu notele, absențele și mediile mele. Nu înțeleg cu ce mă ajută răspunsul tău. Nu am găsit nicio informație utilă în răspunsul tău pentru problema mea. Nu știi pentru ce e acest site? Informează-te!

| Holiday a răspuns (pentru bbnnmm):

Problema ta e ca de fapt n-ai nici o problema dar visezi plangeri si procese. Asta e informatia utila. Acum ce vrei, sa-ti sustinem noi frustrarile?! Nu prea cred ca se va intampla asta.

| bbnnmm a răspuns (pentru Holiday):

Dar ce te frustrezi așa? Am zis că am nevoie de susținerea ta sau a cuiva de aici? Am cerut informații celor care știu despre ce e vorba sau despre cum aș putea proceda. De ce te-ai băgat în seamă dacă nu știi despre ce e vorba și dacă nu poți ajuta? Cred că ai și tu niște probleme. Hahaha

| Holiday a răspuns (pentru bbnnmm):

Exact despre asta e vorba. Nu ai ce sa faci. Nu ai nici un "caz".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Plângere la poliție pentru ce?laughing)

| bbnnmm a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai greșit site-ul, băiatu meu! Nu prea știi cum funcționează și pentru ce folosește?

| gheorghe699 a răspuns:

"Tatal mamei iubitul meu a ajuns alcolic si curvar"daca "tatal iubitul meu e politist"am citat din "expunerea"ta ..eu cred ca nu ai motive sa-i dai in judecata, dar ele au (prfesoarele).pot sa te dea in judecata, pentru. rele tratamente aplicate limbii romane.

| 28cosmin a răspuns:

Aceste lucruri nu se zic în mod public cu faci tu.
Adăugă-mă ca prieten pe Facebook. https://facebook.com/eusuntcosmin28 și vorbim în privat acolo și îți zic mai concret tot.