| juju39 a întrebat:

Buna as dori sa stiu daca un prieten a corespondat cu o persoana din strainatate de sex feminin si a folosit un limbaj licentios. Iar acea persoana i a spus ca l acuza de hartuire sexuala. Exista vre o probabilitate ca el sa pateasca ceva? Mentionez ca el e din romania si ea undeva prin germania iar de vorbit au vorbit printr o aplicatie similara yahoo ului. Exista vre o amenda pentru situatia explicata mai sus sau ce s ar putea intampla. Multumesc anticipat

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de hartuire sexuala, asta este altceva si nu este infractiune sau contraventie.
Persoana respectiva ar putea sa-l dea in judecata doar pe cale civila, in baza raspunderii delictuale.

| Enomine a răspuns (pentru Ioandelasal):

Poti te rog sa fii mai explicita?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Enomine):

In ce sa fiu mai explicit (nu sunt de genul feminin)?
Conform Codului penal roman, citez:
"ART.223.Hărţuirea sexuală
(1) Pretinderea în mod repetat de favoruri de natură sexuală în cadrul unei relaţii de muncă sau al unei relaţii similare, dacă prin aceasta victima a fost intimidată sau pusă într-o situaţie umilitoare, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Fapta nu constituie nici contraventie.