| juju39 a întrebat:

Buna as dori sa stiu daca un prieten a corespondat cu o persoana din strainatate de sex feminin si a folosit un limbaj licentios. Iar acea persoana i a spus ca l acuza de hartuire sexuala. Exista vre o probabilitate ca el sa pateasca ceva? Mentionez ca el e din Romania si ea undeva prin Germania iar de vorbit au vorbit printr o aplicatie similara yahoo ului. Exista vre o amenda pentru situatia explicata mai sus sau ce s ar putea intampla. Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Hărțuirea verbală, ori sexuală e condamnabilă. E considerată un abuz. Să-i ceară scuze, să motiveze că a fost o glumă, și să înceteze de-a o mai aborda. Ori, dacă o va face în continuare, să învețe, a o respecta, ca om. Oricâți fluturași o avea în stomac, și oricât de aprinse i-or fi călcâiele, ar fi necesar să-i respecte intimitatea și deciziile.
Să sperăm că avertizarea ei, a fost doar pentru a-l intimida, pentru a fi lăsată în pace. Însă, dacă situația nu se remediază, și el continuă cu hărțuirile, atunci e posibil să facă o sesizare la poliție. E de ajuns să le ofere, drept dovezi, convorbirile voastre, și poliția știe ce să facă...
Oricum, cere-ți scuze și dacă în viitor, mai începi o prietenie virtuală, frumoasă, abține-te de la anumiți termeni, și învață din greșeli.

| MskDesign a răspuns:

Pai cred ca da! Daca nu ma insel este o lege in uniunea europeana in aceasta privinta.