| sixtythree a întrebat:

As dori sa stiu unde pot afla cat costa viza pentru Algeria? Si daca pretul acesteia variaza in functie de anotimp. Exista vreun anumit mod pentru care un cetatean algerian sa poata veni in Europa pentru cateva zile(3, 4) fara viza? Multumesc!

5 răspunsuri:
| zotescumarius a răspuns:

Pentru a un cetatean algerian sa poata intra intr-un stat membru UE, trebuie sa aiba in prealabil o invitatie din partea unui cetatean român facuta la notariat (cost 100-200 lei in functie de notar), sa fie avizata de ORI (www.ori.mai.gov.ro) care se da in termen de 30 de zile (asta daca se da, ORI poate sa refuze).

Dupa ce ai primit aprobarea invitatiei de la ORI trebuie sa o trimiti prietenului din Algeria care merge cu ea la Ambasada unde depune o cerere pentru viza (taxa de viza este de 60 de euro) si in functie de decizia MAE si Ambasadei va primi sau nu viza.

Viza turistica este de obicei ori de 60 ori 30 de zile cu posibilitatea a doua intrati in aceasta perioada. Viza de intrare in Romania nu permite accesul in alte state UE (cel putin nu pana cand RO va adera la Schegen).

La Ambasada RO din Algeria depune urmatoarele:
- voucher sau rezervare ferma la o unitate de cazare turistica si itinerarul calatoriei;
- bilet de calatorie valabil pana la destinatie sau permisul de conducere, cartea verde si documentele de inmatriculare ale mijlocului de transport, in cazul conducatorilor auto;
- asigurare medicala;
- dovada mijloacelor de intretinere in cuantum de 50 euro/zi pentru intreaga perioada, dar nu mai putin de 500 euro ori echivalentul in valuta convertibila;
-invitatia in original cu avizul ORI.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.ambasada.ro/legislatie/tara/11/algeria.html
http://notariat-tineretului.net/......ni-straini
Citeste TOT!
P.P. Alta data, cauta dracului pe net!

| sixtythree explică (pentru anonim_4396):

Daca nu stii sa raspunzi, de ce o faci? Asa pot sa iau si eu link-uri de pe net si sa le pun ca si un eventual raspuns. Asa ca sa ma simt si eu folositor, nu? Macar stii ce ai pus acolo? Nici nu e un raspuns folositor. Crezi ca eu n-am cautat? De ce altfel am mai postat intrebarea? In link-urile tale nu gasesc un raspuns la intrebarea mea. Da multumesc oricum pentru faptul ca ai dispus de acest efort.

| mno1389 a răspuns:

Nu de putine ori ai incercat sau ti-ai dorit sa schimbi ceva in Romania. Cu singuranta te-ai revoltat in nenumarate randuri impotriva politicienilor, si ti-ai spus ca daca ai avea puterea, ai incerca sa schimbi ceva. Ei bine a venit momentul schimbarii, alturate comunitatii romanesti din eRepublik si rescrie vitorul. Romania are nevoie de tine pentru a creste. http://www.erepublik.com/ro/referrer/OanaNicoleta este cel mai mare simulator social construit vreo data. Alturate unei comunitati de peste 11000 de romani din toata lumea. Noi costruim viitorul, vrei sa faci parte si tu din el?

| Bumb_Claudia_1977 a răspuns:

Totul este o minciuna...nu vei obtin viza nici tu nuci el..pentru asa sunt legile in Romania