| BondaliciAntonia a întrebat:

Bună!
Aș vrea să îmi achizitionez un scuter electric 1500w/2000w/3000w, 20Ah...care depăsește viteza de 25 km/h.
E necesar/trebuie inscris la primarie,RAR,ITP?
Care sunt pasii ce trebuie urmati?
Il folosesc personal, nu in alte scopuri.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scuterul se incadreaza la categoria AM (moped) si trebuie sa-i faci ITP, asigurare RCA si sa-l inregistrezi la primaria de domiciliu.
N-au importanta scopurile tale, important este ca o sa circuli pe drumuri publice.
Procedura de inregistrare este prevazuta de o hotarare a Consiliului local, asa ca va trebui sa te interesezi la primarie sau sa o cauti pe site-ul acesteia, poate este afisata.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ioandelasal):

Imi cer scuze, uitasem ca este nevoie si de permis de conducere, cel putin de categoria AM. De asemenea se poate conduce cu orice categorie ai.

| BondaliciAntonia explică (pentru Ioandelasal):

Si daca in acte scrie ca merge cu 25km/h, dar ea de fapt merge cu 45km/h?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BondaliciAntonia):

S-ar putea sa ai probleme daca esti prinsa cu mai mult de 25 km/h, respectiv sa fii acuzata de 2 infractiuni: punerea in circulatie a unui autovehicul si conducere fara permis si de 2 contraventii, respectiv lipsa ITP si a asigurarii RCA.

| BondaliciAntonia explică (pentru Ioandelasal):

Permis dețin, cei ce imi vand au spus ca imi dau un certificat CIV si nu mai este nevoie de restul...doar de inscrierea la primarie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru BondaliciAntonia):

Atunci este in regula.