| swsh12314 a întrebat:

Daca vreau sa imi cumpar un subwoofer care are 1500w rms - 3000w max + amplificator de 2000w poate sa duca bateria de la masina singura?

2 răspunsuri:
| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Puterea = Curentul*Tensiunea (P=U*I) asta de la fizica de clasa a 10a.
Un amplificator de 2000 W e bun pentru un stadion nu pentru o masina. Daca scrie pe amplificator 2000W este probabil cam de 20 W, ia un curent de 1.7 A din bateria auto.
Bateria auto are cam 40 Ah, adica la un curent de 40 A se descarca intr-o ora.

| swsh12314 explică (pentru Bogatu_Valentin_1968):

Nu cred ca se descarca chiar asa repede daca il las sa se incarce cu alternatorul