| Polini70 a întrebat:

Buna as vrea sa stiu ce as primit daca m-ar opri politia cu un scuter totul in regula asigurare totul dar eu sa n-am atestat ce as primi? amenda etc? pls ajutati-ma multumesc

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este contraventie, fapta constituie infractiune, conform OUG 195/2002, citez:
"(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau al carei permis i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule in Romania se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda." Numai bine!

| Polini70 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc. Sper ca daca ma prinde o data iese si fara inchisoare si amenda usturatoarelaughing!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Polini70):

Nu te bizui pe asta, stii zicala cu ulciorul.

| Polini70 explică (pentru Ioandelasal):

Eu auzisem de o amenda intre200-400 lei Si am uitat sa zic ca am 15 ani!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Polini70):

Fiind sub 16 ani vei fi pedepsit doar daca ai avut discernamant si limitele pedepsei se reduc la jumatate. De asemenea se poate lua o masura administrativa (amenda de la 100 lei la 1.000 lei) sau o masura educativa, mergand pana la internarea intr-un centru de reeducare.
Nu este contraventie, ti-am citat textul legal unde se incadreaza.
In plus, cu aceeasi pedeapsa, poate fi pedepsit si parintele care ti-a incredintat mopedul, conform al.3 al aceluiasi articol.

| Polini70 explică (pentru Ioandelasal):

It multumesc pentru tot ajutorul! Multumesc mai o data!