| Raluu01 a întrebat:

happy As vrea sa stiu parerea voastra despre copiii din casele de copii (centre de plasament) care implinesc 18 ani si trebuie sa se descurce pe cont propriu. Ce masuri credeti ca se poate lua pentru ai ajuta? Vreau pareri si, daca puteti, linkuri cu informatii. Multumesc! happy

2 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Buna.
Copiii din orfelinate nu au un viitor mai bun.Pana la 18 ani casa le este rezervata.Au un adapost, o masa calda, un pat.Insa dupa varsta de 18 ani acesti copiii sunt dati afara in strada pentru ca, deja sunt adulti.Trebuie sa se intretina singuri, sa isi faca viitorul.Este foarte greu.Pentru a castiga un ban in ziua de azi trebuie sa ai multe studii, pentru a te angaja undeva.
Te gandesti tu, un copil de la orfelinat ce sanse are? Nu are cine stie ce studii, nu are parinti care sa il sustina (sa dea cu bani in stanga si in dreapta eventual).
Acei copiii isi continua viata pe strada.Incep sa aiba o viata destrabalata, scapata de sub control, de cele mai multe ori.
Copilul trebuie sa aiba un caracter foarte puternic pentru a ajunge unde isi doreste.Trebuie sa aiba un tel pe care sa il urmeze. Daca lupta mult, poate sa ajunga un om mare.
Insa sunt rare persoanele de genul acesta din acel mediu.

| lollypop_9950 a răspuns:

0765658175 te pot ajuta eu cu aceste informatii