| vladhale a întrebat:

Am primit o amenda in Polonia din cauza faptului ca nu aveam bilet pe un mijloc de transport in comun, deci nu este o problema "majora", cel putin in conceptia mea.
Ieri m-am intors in Romania.
Ce s-ar putea intampla daca nu o platesc?
Mentionez ca pe aceasta mi-e scrisa doar data nasterii, numele si numarul de buletin, deci nici urma de CNP, adresa, etc...

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce va face Polonia. Fiind in UE ca si noi aceasta poate solicita executarea amenzii in Romania si se va executa silit la fel ca orice alta amenda din Romania.

| vladhale explică (pentru Ioandelasal):

Dar faza e ca in afara de numarul de buletin nu le-am dat nicio alta dată personala... cum ar putea sa stie cine sunt sau unde locuiesc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru vladhale):

Nici numele si prenumele? De altfel, daca vor, te pot gasi si dupa seria si numarul cartii de identitate, nu exista alt cetatean roman care sa le aiba pe cele ale tale.