| mgtow a întrebat:

Ce documente sunt necesare ca sa intri in armata? Daca se cer studii, cate clase sunt obligatorii, 8 sau mai multe? Mai ales armata ar trebui sa fie o optiune usoara la recrutarea de soldati.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aici: http://www.mapn.ro/recrutare/informatii_utile/ordin_SGV.pdf ai toate conditiile necesare. Ai nevoie de minimum 10 clase. Succes si numai bine!

| alina0 a răspuns:

Imi pare rau dar nu stiu...

| metatheory a răspuns:

Exista filiera directa si indirecta.
Pentru filiera directa ai urmatoarele cai:
a) Daca vrei sa fii soldat voluntar iti trebuie liceul si diploma de bacalaureat. Pentru asta trebuie sa ai stagiul militar satisfacut
b) Daca vrei sa fii maistru militar iti trebuie diploma de bac cu care te duci si te inscrii la scoala de maistrii. Maistru este un cadru mediu in armata.
c) Pentru ofiter-inginer iti trebuie tot diploma de bac cu care te inscrii la Academia tehnica militara, sau la academia navala.
Dupa cum vezi in general scolile armatei te pregatesc in profil tehnic. Mai exista Scoala Fortelor terestre N. Balcescu din care iesi cu specializarea infanterie.
De mult pe vremea cand armata era obligatorie si cei cu facultate faceau armata in termen redus, cei care terminasera Fac de Filologie erau trimisi la infanterie, pentru ca din toate armele este cea mai putin tehnica(spre deosebire de aviatie, tancuri, artilerie si mai ales marina).
Eu nu cred ca armata ar trebui sa fie o optiune usoara. Trebuie sa ai anumite caracteristici fizice si psihice. Trebuie sa rezisti la tratamentul pe care ti-l aplica in armata si care este secret vietii civile. Asta inseamna batai, diverse tratamente umilitoare(sunt mai dure ca la inchisoare).
Oricum daca tot vrei sa ajungi acolo fa scoala de maistri militari sau o facultate de profil militar. Gradatii au o viata mai usoara.
Ofiter in armata poti sa ajungi si daca ai o facultate inginereasca civila.

| LucianP a răspuns:

Acum nu mai e asa usor de intrat.eu tot incerc de 2 ani, si filiera directa si sgp, dar deocamdata in zadar...

| Rome0Oo a răspuns:

Sunt din Vaslui unde as putea sa ma adresez?

| andreiboss31 a răspuns (pentru Rome0Oo):

Du te la un centru militar si intereseaza-te

| anutzzaa a răspuns:

să fie absolvent cel puţin al ciclului inferior liceal (10 clase) sau al unei şcoli de arte şi meserii;
- să aibă vârsta cuprinsă între 18 şi 26 ani, împliniţi în anul 2009;
- să nu aibă antecedente penale sau sa fie în curs de urmărire penală;
- să fie declaraţi "apt" şi să obţină avize în urma efectuării examinării medicale şi psihologice speciale efectuată după ce au fost declaraţi "Admis" la selecţia din centrele zonale de selecţie şi orientare:
- să posede permis de conducere categoriile „B" şi „C" şi să fie declaraţi „ADMIS" conform criteriilor de recrutare specifice – la laboratoarele psihotehnice ale Ministerului Apărării Naţionale.
- să nu facă parte din partide, formaţiuni sau organizaţii politice, iar dacă face parte să declare că, la dobândirea calităţii de soldat sau gradat voluntar, va renunţa la această calitate;
- să nu facă parte din culte religioase aflate înafara legii.

Cei declaratia admisi in urma testarii, vor incepe o perioada de pregatire militara de 4 luni pentru cei care nu au stagiul militar satisfacut.
Alte informatii gasesti aici:
http://militar.infomondo.ro/......onale.html

| Vezan_Catalin_1996 a răspuns:

Nu stiu cine tot va baga in cap prostia cu bacalaureatul la SGV(soldat gradat volunta)nu ai nevoie de bac si iti cere minim 8 clase eu sunt la scoala de subofiteri filiera indirecta nu ai nevoie de bac.

| Fane_Raducanu_1992 a răspuns (pentru Vezan_Catalin_1996):

Si eu cu opt clase pot să mă înscriu am si atestat de paza lucrez la Bgs am permis de conducere categoria b am vreo sansa

| mgtow explică (pentru Fane_Raducanu_1992):

10 clase cer minim pentru admitere

| Moldovan_Vali_1978 a răspuns:

Am 8 clase si gradul militar caporal as putea fi primit