| Si_Atat_Zuzzu_1993 a întrebat:

ce trebuie sa fac ca sa obtin custodia copilului chiar daca nu suntem casatoriti? multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent, de principiu, se stabileste doar domiciliul minorului la un parinte, ambii parinti avand aceleasi drepturi si obligatii fata de minor. Doar ca exceptie copilul poate fi incredintat unui singur parinte, de exemplul in cazul decaderii din drepturile parintesti a celuilalt parinte.
Oricum, incredintarea sau stabilirea domiciliului minorului, se pot face de comun acord sau prin hotarare judecatoreasca, in urma unui proces civil.