| end1e a întrebat:

Buna, cum pot scapa la 25 de ani de o belea care tot persista in viata mea de 12 ani? E o poveste complicata, multe lucruri de gandit aiurea, va rog sa imi scuzati modu de exprimare. As putea zice ca a inceput cand eram un copil care trebuia sa le fac dupa chefu adultilor care imi faceau mie rau din cauza unor prostii ale altor copii. Si mereu era cate un astfel de personaj care se lua de mine si eu eram pedepsita din cauza sa, problema inca persista. Nu mai vorbesc cu nimeni de ani, am fugit de scoala. Am ramas cu parintii mei, ni se tot acceseaza electronicele, imi fura conturile, mamei ii strica telefonul, nu pot vorbi nimic cu familia mea, ei ma cearta pe mine de alte lucruri. Problema se continua in fiecare loc in care merg, nu ma lasa in pace... recunosc am bagat eu in seama cand aveam 12-15 ani, m-au mintit, si-au batut joc si am incetat, de atunci nu ma lasa in pace, tot asa imi face. Am sunat la politie in 2014 dupa ce le-am trimis povestea cu ce mi se intampla din 2006, m-a repezit cu tratamentu medicamentos si nu m-a luat in serios. Cum ii indepartez? Cum scap de scandalu care mi-l face mereu? Sunt multe lucruri care omit sa le scriu pentru ca nu stiu cum sa le explic. E un stres imens care il suport de 12 ani, chiar nu pot scapa de ei?

5 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna ziua, draga! happy Sfatul meu este sa incerci sa te rogi mai mult lui Dumnezeu si pentru tine si pentru parintii tai si sfatuieste-i si pe ei sa faca asta si incercati sa va apropiati mai mult de El! Credeti-ma ca va va fi mai bine! Si incearca sa mergi si la un psiholog ca sa te invete cum sa abordezi situatia! Mult succes iti doresc, o zi frumoasa si un weekend minunat! Te pup cu drag! kiss Pa, pa!

| Liviu a răspuns (pentru emy):

Aham, spune asta une-i femei violate, une-i mame care i-a fost ucis copilu pe trecerea de pietoni.Sau une-i femei ucise cu sange rece.Tu cu dumnezeu tau nu prea aveti rost aici

| Violleta2022 a răspuns:

Fetita, rezolvarea la problema ta este foarte-foarte simpla:
nu-ti mai faci nici un cont si nu mai folosesti nici un aparat electronic care are ecran!
In felul asta, nu te mai urmareste nimeni, nu te mai spioneaza, nu te mai fura si nici nu ti se mai intampla nimic.
Pentru linistea ta sufleteasca, elimina din camera si viata ta, tot ceea ce-ti face rau din viata ta: aparatura electronica cu ecran!

| Yurisa a răspuns:

De cine vrei sa scapi?

| Alex69best a răspuns:

Salut in primul rand nu asculta ce zice "emy" Religia o sa iti faca si mai mult rau deoarece este o mare minciuna. Deci sa luam totul logic in primul rand din ce spui tu as intelege ca esti hartuita in spatiul tau cybernetic cat si in viata ta de zi cu zi "ti se tot acceseaza electronicele si ti se fura conturile" aici vine partea de cyber security instaleaza-ti pe dispozitive cateva softwri antivirus si anti spyware schimbati parola de la wifi si cele de la conturi sau inchideti pentru o perioada conturile de pe retele de socializare ( asta in caz ca nu sti cine iti face ) Cum sa suporti tu consecintele pentru prostile care le fac alti? daca stii cine face asta fai reclamatie la politie Incearca sa iti faci alte anturaje de exemplu iesi si tu prin cluburi o sa uiti de chestile care ti s-au intamplat.