| Lexyemada a întrebat:

Buna, daca am 23 de ani iar salariu brut 3850 ma incadrez in deducerea impozitului pe venit (15%) multumesc! Dau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de deducerea impozitului pe venit ci de o deducere personala suplimentara si te incadrezi, de aceasta deducere suplimentara beneficiaza toti care varsta de pana la 26 ani si au salariul brut pana la 5.000 lei, conform Codului fiscal, citez:
"ART. 77. Deducere personală
  (1) Persoanele fizice prevăzute la art. 59 alin. (1) lit. a), alin. (2) şi (2^1) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.
  (2) Deducerea personală cuprinde deducerea personală de bază şi deducerea personală suplimentară şi se acordă în limita venitului impozabil lunar realizat.
  (3) Deducerea personală de bază se acordă pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de până la 2.000 de lei peste nivelul salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată aprobat prin hotărâre a Guvernului, în vigoare în luna de realizare a venitului. În situaţia în care, în cursul aceleiaşi luni, se utilizează mai multe valori ale salariului minim brut pe ţară, se ia în calcul valoarea cea mai mică a salariului minim brut pe ţară.
(10) Deducerea personală suplimentară se acordă astfel:
  a) 15% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată pentru persoanele fizice cu vârsta de până la 26 de ani, care realizează venituri din salarii al căror nivel este de până la nivelul prevăzut la alin. (3);
  b) 100 de lei lunar pentru fiecare copil cu vârsta de până la 18 ani, dacă acesta este înscris într-o unitate de învăţământ, părintelui care realizează venituri din salarii, indiferent de nivelul acestora."