| UzuUzu a întrebat:

as dori sa aflu daca imi dau demisia in prima sau in primele zile de concediu firma pentru care lucrez poate sa ma cheme din nou la lurcu? Cum se procedeaza cu preavizul si daca am inca concediul platit?
Vreau sa plec la alta firma iar in 15 acestei luni imi intra al 13 lea salariu si nu pot sa imi dau demisia pana atunci altfel nu ii mai primesc dar in accelas timp din 15 am concediu si nu pot demisiona inainte de concediu.

Ce repercursiuni pot fi?
(Multumesc)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atunci nu este problema cu concediul, inseamna ca l-ai primit numai pentru lunile deja lucrate in acest an.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune demisia cand vrei si firma are dreptul sa stabileasca o perioada de preaviz, conform prevederilor din contractul individual de munca sau contractul colectiv de munca aplicabil.
Daca nu exista prevederi in aceste contracte se aplica prevederile Codului muncii, citez:
""ART.81.Demisia
  (1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
  (2) Angajatorul este obligat să înregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
  (3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
  (4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
  (5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
  (6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
  (7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
  (8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă."
Angajatorul poate renunta la preaviz.
Daca ai primit si faci concediul prevazut pentru un an va trebui sa platesti firmei concediul necuvenit.
Daca nu respecti termenul de preaviz firma iti poate desface disciplinar contractul individual de munca pe motiv de absente nemotivate.

| UzuUzu explică (pentru Ioandelasal):

Am 12 zile de concediu

| UzuUzu explică (pentru Ioandelasal):

De curiozitate daca imi iau inainte de concediu si dupa merg in concediu banuiesc ca ma pot chema oricum din concediu si in acest caz.

| Ioandelasal a răspuns (pentru UzuUzu):

Nu o sa te recheme din concediu pentru preaviz, acesta il vei face dupa concediu, daca angajatorul cere.

| Ioandelasal a răspuns (pentru UzuUzu):

Atunci nu este problema cu concediul, inseamna ca l-ai primit numai pentru lunile deja lucrate in acest an.

| tzumpig a răspuns:

Ai putea sa-ti dai demisia dupa ce iti primesti al13lea salariu. Preavizul maxim este de 20 zile sau cu acordul partilor o perioada negociata impreuna. Zilele de concediu se calculeaza ca zile de preaviz, daca nu iti iei concediu va trebui sa iti plateasca zilele de concediu neefectuate.