| Jorgibusn029 a întrebat:

Buna, daca am primit o amenda de 150 de lei care trebuie sa îi achit in termen 15 zile si totalul e de 300 de lei.
Daca achit in termen de 15 zile o achit jumatate sau asta e totalul?
Ma refer daca o voi achita in 15 zile va trebui sa achit totalul de 150 de lei sau totalul de 300 de lei?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca achiti amenda in maximum 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie ai inlesnirea de a achita numai jumatate din minimul amenzii si scrie in p.-v.c. cat este jumatate din minimul amenzii.
Nu spui incadrarea juridica a amenzii (actul normativ, articolul, aliniatul, punctul sau litera) ca sa stim cat este minimul amenzii prevazut in acel act normativ.
Probabil jumatate din minim este 150 lei si, daca este asa, numai atat trebuie sa achiti.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca achiti in termenul de 15 zile (calendaristice), atunci e suficient sa latesti doar jumatatea amenzii si este considerata achitata integral.
Aceasta failitate este intrudusa pentru a da posibilitate populatiei sa plateasca mai putin, dar sigur.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Amenda e 300 lei
daca platesti in 15 zile platesti doar 150

| Hyperion7 a răspuns:

Da,daca o faci până în 15 zile, plătești doar 150 de lei, iar daca treci de aceste 2 săptămâni, o plătești întreaga

| adryang78 a răspuns:

Amenda este de 300 de lei. Dacă o achiți în 15 zile, e doar jumătate.