| Maree1 a întrebat:

Am primit amenda pentru ca nu am avut bilet ratb, dacă o plătesc în 24 ore trebuie sa achit jumătate din suma sau trebuie integral?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent se poate plati jumatate din minimul amenzii, prevazut in actul normativ care o stabileste, in termen de maximum 15 zile calendaristice de la data amenzii. In procesul verbal de contraventie trebuie sa fie prevazuta aceasta posibilitate, inclusiv sa fie indicata suma.