| andi456 a întrebat:

sunt nou pe TPU si as vrea raspunsuri cat mai detaliate.Sunt in clasa 11 mate info.As vrea sa ma fac administrator baze de date pe viitor, nu stiu ma atrage! As avea o intrebaretonguee langa sql pe care trebuie sa l inveti pentru baze de date iti mai trebuie pe deasupra sa inveti vreun alt limbaj de programare(ex.python,ruby,rust)? p.s.:Vreau administrator baze de date la banca!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu nu ai nevoie de un limbaj de programare dar mai ai nevoie si de multe alte chestii legate de baze de date precum pl sql, configurari de servere de sql de la mysql la oracle si sql server, probabil baze de date orientate obiect samd. Sa stii ca bazele de date nu inseamna doar selecturi si insert uri