| 112204 a întrebat:

Bună dimineața.
Am si eu o intrebare, acum cateva zile am zgariat o masina pe bara din spate, urme foarte usoare si nu am anuntat politia, dar proprietarul stie ca era cu mine cand s-a întâmplat a fost de la neatenție, ce pot sa patesc?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru atata nu patesti nimic.
De altfel proprietarul trebuia sa anunte politia, daca avea nevoie de o adeverinta pentru reparatii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa patesti daca proprietarul stie si nu ii pasa?

| sierra1 a răspuns:

"am zgriat o masina..propietarul stie.ce pot sa patesc?"

- ți-ar putea pica obrazul (de rușine) sau
- îi plătești (că așa-i de bun simț) omului, daunele

| Yuoia a răspuns:

Intentie sau neatentie, paguba este. Proprietarul nu poate face reparatii/inlocuiri fara adeverinta de la politie. Cand va merge sa o scoata va trebui sa spuna "ca era cu tine cand ai zgariat-o". Nu era mai simplu o declaratie?